YaşamTeknoloji

Kredi Tahsis Ücreti(dosya masrafı) Nasıl Alınır ?

Dosya Masrafını Geri Alma

Adım Adım Kredi Dosya Masrafı Alım Sürecini Anlatacağım

Merhaba arkadaşlar, kredi tahsis ücreti,dosya masrafını geri alma nasıl olur size onu adım adım anlatacağım. Hepimizin zaman zaman duyduğu kredi tahsis ücretinin iadesi konusunu birçoğumuz kim uğraşacak deyip geri almaktan vazgeçmekte yada üşenmektedir.

Ama kredi tahsis ücretini (dosya masrafı) almanın çok kolay ve uğraştırmayan bir yolunu öğrendim ve sizlerle paylaşmak istedim. Kendimizin kolayca yapabileceği bu işlem sonrası paramızı iade ediyorlar. Ben bizzat bu şekilde başvuru yaptım ve ücretimi aldım herkesin böyle bir hakkı olduğunu düşünerek sizlere de anlatmak istedim oldukça basit olan işlemi.

Devletimiz bu işi bizim için kolaylaştırarak e-devlet üzeriden bizlere başvuru hakkı tanımış ve sizlere adım adım bunu anlatacağım.Hangi Yıllar Arasındaki Dosya Masrafları Alınır

BDDK’nın yasal olarak dosya masraflarına ilişkin kritik karar tarihi 28.05.2014. İtiraz edip masraflarınızı alabileceğiniz kredi tarihleri (2008-2014) yıllarını da içine alan tarihlerdir.

E-Devlet Üzerinden Banka Dosya Masrafı Nasıl Alınır ?

Öncelikle kredi çektiğiniz bankaya giderek krediniz hakkında dosya masrafı, kredi tahsis ücreti, hayat sigortası, kredi faiz oranı gibi bilgilerin olduğu bir belge var onu bankanızdan alıyorsunuz. Banka görevlisi ben göremiyorum o belgeyi yada öyle bir belge yok yada daha farklı ayak diretmeler yaparsa buna itiraz ederek belgemizi ısrarla istiyoruz. Çünkü geneli bu belgeyi vermek istemez. Bu belgeyi aldıktan sonra başka kimseyle yüzyüze görüşmemize gerek yok. Ve sonra ..

E-devlet‘e giriş yaparak arama bölümüne Tüketici Hakem Heyeti yazıyoruz. Sonrasında aşağıda resmini yüklediğim kısımdan Tüketici Başvurularına tıklıyoruz. Bankadan aldığımız belgenin fotoğrafını düzgün ve okunaklı bir şekilde çekip yada taratıp bu sisteme yüklüyoruz.

Kredi Tahsis Ücreti
Kredi Dosya Masrafı Geri Alma

Bilgisayardan anlamayanlar genç arkadaşlarımızdan yardım alabilirler. Buraya girdikten sonra gerekli kişisel bilgileri doğru şekilde doldurup aşağıda size vereceğim başvuru metnini kendinize göre uyarlayarak kayıt oluşturuyorsunuz.

Kredi Dosya Masrafı Dilekçe Örneği

.……….başvuru/kredi nolu müşterinizim. Şubenizden ../../.. tarihinde … ay vadeli olarak …. faiz oranı üzerinden …. TL İhtiyaç Kredisi kullandım.
İlgili krediyi kullanırken kredi tahsis ücreti adı altında tarafımdan eke makbuzunu sunduğum … TL kesinti yapılmıştır. Kesilen bu tutarın, 4077 sayılı Tüketici Koruma Kanunu’na göre haksız şart sayıldığından tutarın tarafıma iade edilmesini talep ediyorum.Çektiğiniz banka bilgilerinin girilmesi gereken bölüme internetten bankanızı aratarak merkez adresini yazıyorsunuz. Aynen yukarıda yazdığım gibi bilgileri doldurup e-devlet üzerinden yollarsanız başvurunuz kabul edilip ikamet ettiğiniz il yada ilçenin Tüketici Hakem Heyetine gönderiliyor. Tüketici hakem heyeti banka ile gerekli görüşmeleri yaptıktan sonra yine başvuru yaptığınız yerde sonuç yayınlanıyor ve ayriyetten tüketici mahkemesinden size mektup şeklinde de bildiriliyor. Ortalama 2-3 ay kadar bekliyorsunuz yanlış hatırlamıyorsam sonra hesabınıza paranız yatıyor.Kredi tahsis ücreti dosya masrafını geri alma nasıl yapılır ? Size adım adım anlattım. Bu konuyla ilgili soru ve görüşlerinizi yazımızın en altında bulunan yorumlar bölümünden yapıp bizlere ulaştırabilirsiniz ve farklı kullanıcılara da fayda sağlayabilirsiniz. Faydalı olduysam ne mutlu..

Bu Yazılarımıza da Göz Atabilirsiniz

18 thoughts on “Kredi Tahsis Ücreti(dosya masrafı) Nasıl Alınır ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir