Türkiyede Depremler Nasıl Oluşuyor Basit Anlatımı

Türkiyede depremler nasıl oluşuyor? Fay hatları neden kırılıyor ? Depremler neden oluşuyor ? Kuzey anadolu fay hattında gerçekleşen depremler. Bunları sizlere herkesin anlayabileceği tarzda ve kimsenin aklında soru işareti kalmayacak şekilde anlatacağım..

Deprem birbirine baskı yapan iki kara parçasının enerjisinin artması sonucu bir kırılma yaşanmasıdır. Bu kırılma sonucu bir enerji açığa çıkar ve bu enerji sarsılmamıza yani depreme neden olur.

Peki kara parçaları neden birbirine baskı yaparlar ?

Kara parçaları neden birbirine baskı yapar ve deprem neden oluşur Dünyanın yapısı ve şekli üzerinden sizlere anlatacağım öncelikle aşağıdaki resmi incelemenizi istiyorum.

Dünyanın bir çekirdeği bulunmaktadır ve bu çekirdeğin etrafında yanardağlardaki ateş parcaları gibi lavlar bulunmaktadır. Bu lavların etrafı ise bizim yaşadığımız kara parçası bulunmaktadır. Dünyadaki kara parçaları da bu lavlar üzerinde hareket etmektedir. Hareket dediğimiz olay çok büyük ölçüde hareketler değildir. Mesela ülkemizden örnek verecek olursak Türkiye yılda 2 cm batıya doğru kaymaktadır. Bu kısa kara hareketleri kendinden önceki kara parçasına baskı yapmaktadır. Bu baskılar aradan yıllar geçmesiyle kara parçasında çok büyük enerji oluşturmakta ve en sonunda iki kara bloğu arasında kırılmalar meydana gelmektedir. Gelelim Türkiyedeki Fay hattı kırılmalarına..

Kuzey Anadolu Fay Hattı

Ülkemize yukardaki resimden de görüldüğü gibi Arabistan plakası batı yönüne doğru baskı yapmaktadır. Bu baskı bizi batıya doğru iteklemektedir. Bu baskıların boşalması sonucu yukarıda sarı çizgi ile gösterilen Kuzey Anadolu Fayı harekete geçip belli bir yerde kırılma yaşanmaktadır. Bu kırılmalar sonucu ülkemizde depremler olmuştur. Bu kırılmalar nerelerde yaşanmıştır ve depremler nerelerde olmuştur şimdi onlara bakalım.

Kuzey Anadolu Fayındaki Depremler Ve Tarihleri

1939 yılında Erzincan Depremi sonrası buradaki enerji salınımı gerçekleşmiştir ve bir sonraki kırılabilecek fay çizgisine doğru bu enerji aktarılmıştır. Bu sebepten enerjiyi artık Erzincan fayı değil değil Tokat niksar fayı tutmaktaydı. Erzincan depreminden 3 yıl sonra 1942’de bu bölümde kırıldı ve 7.0 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Depremi gerçekleşen fay hattı kendinden sonraki konuma enerjisini aktarmıştır. Yani Erzincan yönünden Tokat Niksar yönüne doğru ilerlemiştir. Bu fay üzerinde ilerleyen enerji 1999 yılında İzmit’in gölcük ilçesinde kendini göstermiş ve 17 Ağustos’da 7.4 büyüklüğünde bir deprem yaşanmıştır. Haritadaki fay çizgisinden de anlaşılacağı gibi deprem Erzincan-Tokat-İzmit(Gölcük) hattından enerjisini İstanbul yakınlarına aktarmıştır. Bu yüzden uzmanlar İstanbulda büyük bir deprem beklemektedir.

Yani buraya kadar kısaca özetlersek Arabistan plakası Anadoluyu Batıya doğru iteklemektedir. Bunun sonucunda çeşitli depremler olmuş ve Gölcük depremiyle de İstanbula yaklaşmıştır. Depremin nezaman olacağı tahmin edilemese de bu fay hattından yola çıkarak bir dahaki olacak depremin nerede olacağı bilinmektedir. Jeologlar İstanbul depreminin ne zaman olacağı hakkında çeşitli araştırmalar olsada bu enerji birikmeleri tam anlamıyla ölçülemediği için depremin zamanı tahmin edilememektedir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir
E-Devlet Üzerinden 3 Adımla Kredi Dosya Masrafını Geri Alma
Zetinyağlı Yiyemem Aman Şarkısının Gerçek Hikayesi
Neden Afyonu Patlamak Deyimi Nereden Gelmiştir ?
Şahmeran Efsanesi (İlginç ve Heyecan Verici )

4 thoughts on “Türkiyede Depremler Nasıl Oluşuyor Basit Anlatımı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir