GenelTarihYaşam

Afyonu Patlamak Ne Demek?

Genellikle sabahları tam uyanmadığımızı belirtmek için kullanılan bu deyim henüz zihnen, ruhen ve fiziken kendimize gelmediğimiz anlamında kullanılır.

Konuşurken “Daha afyonum patlamadan soru sordu” vs. şeklinde, henüz tam uyanamadığını belirtmek için kullanılır.

Afyonu Patlamak Deyimi Nereden Gelmiştir ?

Osmanlı zamanında afyon bağımlısı olan kişiler Ramazan ayında afyon kullanamadığı için sahurda afyon maddesini bir yaprağa sarıp yutarlardı. Sabah uyandıklarında midede eriyen yaprak açılır ve afyon mideye salınırdı. Bu salınım esnasında insanda birkaç defa hapşırma olayı gerçekleşmektedir. Halk arasında afyon kullandığı bilinen kişiler bu şekilde hapşırınca “Afyonu patladı” deyimi kullanılmaktadır. Afyonu patlamak deyimi geçmişten günümüze bu şekilde gelmiştir.

Afyon bir uyuşturucu türü olup 4.Murat zamanında yasaklanmıştır. Hatta bu yasaktan sonra 4.Murat halk içine karışıp afyon kullananları cezalandırmıştır. Osmanlı zamanında oldukça çok kullanılan afyon ve farklı türlerde ki maddeler halk arasında yaygınlaşmıştır. Özellikle İstanbul Süleymaniye tarafında afyon kullanımı için oluşturulan kahvelerin varlığından söz edilmektedir. Esrar Afyon gibi birçok uyuşturucunun halk arasında kullanılması yayıgınlaşınca ilk defa 4. murat tarafından bu maddeler yasaklanmıştır.

2 thoughts on “Afyonu Patlamak Ne Demek?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir