Vecihi Hürkuş Kimdir ? Başarıları Ve Talihsizlikleri

Vecihi, bu ismi duyunca hepimizin aklına Şener Şen‘in aşağıda verdiğim fotoğrafı aklına gelir ama Vecihi Hürkuş‘un başarıları ve yaşadıklarını çoğumuz bilmeyiz.

Bu resimle başlamam biraz komik gibi gelebilir ama Vecihi Hürkuş’un yaşadıkları başarı ve zorluk hikayesinden ibaret.. Bende sizlere Vecihi Hürkuş kimdir ? Neler yaşamıştır, hangi zorluklarla baş ederek başarılara imza atmıştır ve hangi talihsiz olaylarla başarıları sonlandırılmıştır bunlardan bahsedeceğim. Tam bir azim ve başarı örneği olan Hürkuş aslında ülkemizde daha çok araştırılması gereken kişilerin başında geliyor diye düşünüyorum. Çünkü yıllar önce kendi uçağını üretip başarılara imza atan bir adamdır kendisi..

Vecihi Hürkuş Kimdir ?

6 Ocak 1856 tarihinde İstanbul’da doğdu. Henüz 3 yaşında iken babasını toprağa verdi. 16 yaşına gelince gönüllü olarak askere giderek Balkan Harbine katıldı. Savaş esnasında uçakları daha yakından inceleyen Vecihi Hürkuş uçaklara merak salarak pilotluk eğitimi almak istedi ancak yaşının küçük olması nedeniyle bu eğitimi alamadı. Pilotluk eğitimi alamayan Hürkuş makinistlik eğitimi aldı. Uçak makinisti olarak Bağdat’a gönderilen Hürkuş uçakları daha yakından inceleme fırsatı buldu ancak burada yaralanarak istanbula kısa süre sonra geri dönmek mecburiyetinde kaldı.

İstanbul’a geri dönen Vecihi Yeşilköy’de Teyyare mektebine girdi ve pilot olmaya hak kazanarak hayallerine daha da yaklaştı. Buradan Kafkas cephesine geçen Hürkuş bir Rus uçağını düşürdü ve “Düşman Uçağını Düşüren İlk Türk Pilot” unvanına sahip oldu. Kısa süre sonra Ruslar tarafınan uçağının kanadı vurularak düşman topraklarına zorunlu iniş yapar ve Ruslara esir düşer. Hürkuş Nargin Adasından yüzerek Rusların elinden kurtulmayı başardı.

Tüm bu yaşadıklarının ardından Kurtuluş savaşına da gönüllü olarak katılmış bu savaşta bir Yunan uçağını düşürmüş bunun sonrasında İzmir Havaalanı’nı işgalden kurtarmıştır. Bu başarıları sonucunda kendisine İstiklal Madalyası ve üç ayrı Tastikname verilerek başarısı kayıt altına alınmıştır. Vecihi Hürkuş Vecihi K VI adında bir uçak imal etmiştir.

İlk uçuşunu 28 Ocak 1925‘de gerçekleştirdi ve Mustafa Kemal Atatürk’ün yönlendirmesiyle Türk Teyyare Cemiyeti‘ni (TTC) kurdu. 21 Nisan 1932‘de, Sivil Tayyare Mektebi’ni kurmuştur. 1933 yılında Nuri Demirdağ’ın finans desteği ile Vecihi K-XVI isimli uçağı tasarlamıştır. 1937 yılında Türk Hava Kurumu tarafından Almanya’ya Uçak mühendisliği okuluna gönderildi. Zaten uçaklara oldukça aşina olan Hürkuş 1939 yılında okulu iki sene de tamamlayarak yurda döndü. Ancak dönemin yetkilileri iki senede uçak mühendisi olunamayacağını söyleyerek Hürkuş’a uçak mühendisi ruhsatnamesi vermezler.

Türkiye’nin ilk sivil hava yolu şirketi olan Hürkuş Hava Yollarını 29 Kasım 1954 tarihinde kurmuştur. THY’dan çıkan eski uçakları alıp onarım yaparak kendi uçak filosunu kurmuştur. Ancak yaptığı bu girişimciliği o zamanda istemeyenler olacak ki uçaklarına sabotaj düzenlenmiş, zarar verilmiş, sebepsiz yere uçuşları iptal edilmiştir. Vecihi Hürkuş’un bir kızı da bir uçuşlarında paraşütten atlarken paraşütü açılmayarak yere düşmüş ve vefat etmiştir. Bunun üzerine göklere biraz daha küsmüştür Hürkuş..

Hayatının son zamanlarını çok sıkıntılar ile geçiren Vecihi Hürkuş 16 Temmuz 1969’da beyin kanması geçirerek Gülhane Askeri Tıp Akademisi Hastanesinde hayata gözlerini yummuştur.İnsanlar bazen geçmişindeki kişileri de örnek alır ve tarihindeki başarıları göz önünde bulundurarak geleceğe daha cesaretle bakabilir. Yani anlatmak istediğim şey başarılarla dolu bir hayat yaşayan ve bu başarıları kazanırken cepheden cepheye savaşlara katılaran yeri geldiğinde esir düşmüş zorluklar yaşamış bir kişiyi tanımıyor yeterince bilmiyor olmamız en kötüsü de araştırmıyor oluşumuz bizim kendi kusurumuzdur.

Eğer kendi öz vatandaşlarımızın başarılarına da yeterli değeri verseymişiz belki bizimde şuan ki uçak üreten ülkeler gibi teknolojik uçaklarımız olabilirdi. Milletçe çok ayıp ettiğimiz bir kişi olarak tanımlayabileceğim Vecihi Hürkuş’un bilmediğimiz bir çok yönü olsa da biraz öğrenmiş olduk.. Tarihimize sahip çıkma dileklerimizle.Bu Yazılar Da İlginizi Çekebilir

Türkiye’de Depremler Nasıl Ve Neden Oluşuyor

Evliya Çelebi’nin Hezarfen Çelebi’yi Anlatımı

Gizemli Padişah 4.Murat Hakkında İlginç Bilgiler

E-Devlet Üzerinden 3 Adımda Kredi Dosya Masrafını Geri Alma

One thought on “Vecihi Hürkuş Kimdir ? Başarıları Ve Talihsizlikleri

  • 6 Mart 2020 tarihinde, saat 00:34
    Permalink

    Tarihimizde gizli kalmış kahramanlar hakkında bilgi isterim!👍🙏

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir