GenelKitaplarTarih

Evliya Çelebi’nin Hezarfen Çelebi’yi Anlatımı

Hepimizin duyduğu ve bildiği gibi Hezarfen Ahmet Çelebi Galata kulesinden, kollarına kanat takarak atlamış ve üsküdara uçarak gitmiştir. O dönemin çok enteresan bir hadisesi olan bu eylem günümüze kadar anlatılarak gelmiştir. Günümüz koşullarında bile böyle birşey yapılsa çok ilgi çekici ve heyecan verici bir olay olur, kaldı ki o zaman böyle bir olay nasıl karşılanmıştır. Hezarfen Ahmet Çelebi’nin bu başarılı uçuşu Osmanlı Devlet yönetimi tarafından nasıl karşılanmıştır? Olayı farklı bir bakış açısıyla anlatarak farklı düşünmenizi sağlayacağım..

1611-1682 yılları arasında yaşamış ve Türk Edebiyatına en büyük seyahatnameyi yazmış müellif olarak haklı bir şöhret kazanmış bulunan seyyah; memur ve asker Evliya Çelebi. Evliya Çelebi, Hezarfen Ahmet Çelebinin uçmasını Seyahatname adlı eserinde anlatmıştır. Hepimiz bu uçma olayını biliyoruz ancak bu başarılı uçuştan sonra neler yaşanmış bunu pek azımız biliyoruz. Sizlere olayı baştan hatırlatıp ardından Evliya Çelebinin eserinde geçen şekilde anlatacağım.

Hezarfen Ahmet Çelebi’nin Galata Kulesinden Atlayışı

Evliya Çelebinin anlatımına göre; Hezarfen Ahmet Çelebi 1632 yılında Lodoslu bir havada Galata Kulesinden kendine kuş kanatlarına benzer bir araç takıp kendini boşluğa bıraktı ve uçarak İstanbul boğazını geçip 3558 metre ötede Üsküdar’da Doğancılara indi. Evliya Çelebi seyahatname adlı eserinde olaydan bu şekilde bahsetmiştir. Peki bu başarılı uçuş sonrasında ne olmuştur?

Padişah’ın Bu Uçuşa Yaklaşımı Nasıl Olmuştur?

Yine Evliya Çelebi’nin anlatımına göre;
Murad Han, kendisine bir kese altın ihsan ederek: “Bu adam pek havf edilecek (korkulacak) bir ademdir. Her ne murad ederse, elinden geliyor. Böyle kimselerin bekası caiz değil,’ diye Gâzir’e (Cezayir) nefyeylemiştir (sürmüştür). Orada merhum oldu.”
Yani Sultan 4. Murad başarısından korktuğu Hazerfen Ahmed Çelebi’yi altın ile ödüllendirip, sürgün ediyor!

Hezarfen Ahmet Çelebinin bu başarılı uçuşu sonrası başına böyle işler gelmiştir. Günümüz düşünürlerinden bazıları hesaplamalar yaparak bu uçuşun mümkün olmayacağını söylese de o günün hava şartları, yer şekilleri ve yükseklikleri bilinmediği için ben bu uçuş gerçekleşmemiştir diyemeyeceğim. Çünkü Evliya Çelebinin anlatımında da dikkatimi çeken bir yer var. Evliya Çelebi yazısında kuş kanatlarına benzer bir araç takıp demiştir. Hezarfen Ahmet Çelebi bu uçuşu yapmadan önce birçok deneme yapmış ve kuşların uçuşunu süzülüşünü incelemiştir. Bu sebepten o uçma vakasını görmeden yorum yapan kişiler Evliya Çelebinin “kuş kanatlarına benzer bir araç takıp“, sözünü dikkate alarak belki yaptığı icat bir kanattan ibaret değildi diye düşünmemizi sağlamalı..


Bu yazılarımıza da gözatabilirsiniz
Vecihi Hürkuş Kimdir ? İlk yerli ve milli uçağımızı yapan Hürkuş ve yaşadıkları olaylar..
Nuri Killigil Kimdir ? İlk sivil silah sanayisini kurmuş ve neler yaşamış ?
Türkiye’de Depremler Nasıl Ve Neden Oluşuyor

2 thoughts on “Evliya Çelebi’nin Hezarfen Çelebi’yi Anlatımı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir