GenelYaşam

Benjamin Franklin Etkisi Nedir?

Ben Franklin etkisi olarak bilinen doların üzerinde resmi bulunan, tam adı Benjamin Franklin olan Amerikalı Yazar, Bilim Adamı, Kaşif ve diplomattır. Peki nedir bu Ben Franklin etkisi derseniz hemen açıklayayım.

Ben Franklin etkisi; Hoşlanmadığınız, sevmediğiniz yada düşmanınız olan birisinden size bir iyilik yapmasını isteyip, o iyiliği yapan kişinin size yardım etmesi eyleminden kaynaklanan ve size karşı sevgi beslemesine sebep olan psikolojik etkidir.

Yani daha açık şekilde anlatacak olursak size karşı düşman olan yada hoşlanmayan birisinden bir yardım isterseniz aranızda bir etkileşim olur ve yardım etmenin vermiş olduğu iyilik duygusu ile aradaki düşmanlık kalkar yerini dostluğa arkadaşlığa bırakabilir.

Benjamin Franklin etkisini bir radyo programında duymuştum. Orada anlatılana göre Benjamin Franklin arasının iyi olmadığı, düşman derecesinde bir arkadaşından kendi kütüphanesinde olmayan hiç okumayacağı bir kitabı ister. Aslında bu kitabı hiç okumayacaktır ancak arkadaşı kitabı ona verdikten sonra aralarındaki anlaşmazlık yerini sevgi ve dostluğa bırakır. Benjamin Franklin kendisine iyilik yapılma yolunu açar ve bu bağlamda aradaki dostluğu artırır.

“Size bir iyilik yapmış birisi, sizin ona yapma zorunluluğunuzu yerine getirmenize kıyasla, yeniden yapmaya çok daha hazır olacaktır.”

Yani bir kişiyle samimi olmak, dostluk, arkadaşlık kurmak yada aşk yaşamak istiyorsak Ben Franklin etkisini aklımıza getirebiliriz. Bu etkiyi sosyal ilişkilerimizde düşündüğümüzde de çok mantıklı gibi görünüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir