GenelYaşam

Reklam SMS’leri Nereye Şikayet Ederiz Basit Anlatımı

İstenmeyen reklam sms’leri nasıl şikayet edilir? İsteğiniz dışında gelen sms’ler nereye şikayet edilir ? Reklam sms’leri E-Devletten şikayet etme nasıl olur ? Bu sorulara cevap arayıp bakalım…

Sizde hiç alışveriş yapmadığınız bir firmadan sürekli reklam sms’si alıyorsanız ve artık bunu almak istemiyorsanız bunu Ticaret Bakanlığına anlatacağım şekilde kolayca şikayet edebilirsiniz. Hepimizin çoğu zaman karşılaştığı bir durum olan istenmeyen reklam sms’lerini nereye şikayet edebiliz nasıl şikayet ederiz birlikte bakalım. Bizi rahatsız eden ve numaramızı nereden bulduklarını bilmediğimiz bu firmalar hakkında nasıl şikayette bulunacağız bakalım.

  • Öncelikle E-Devlet’e giriş yapıyoruz
  • İkinci adım olarak yukarıda resmini verdiğim Ticari Elektronik İleti Şikayet Sistemine arama bölümüne yazarak Uygulamaya Git diyoruz.
  • Karşımıza gelen ekranda Kısa Mesaj Şikayeti Yap bölümüne tıklıyoruz.
  • Ardından aşağıdaki gibi bilgileri doğru bir şekilde dolduruyoruz.
  • Sms Kodu Var bölümüne bize gönderilen sms’in en sonunda yer alan kodu yozıyoruz. Örnek B…. gibi olan kısım.
  • Altta ki resimde görüldüğü gibi eğer istersek ekran görüntüsünü yüklüyoruz.
  • Bize gelen mesajın tam içeriğini en alttaki bölüme yazıyoruz.
  • Ardından Taahhütnamedeki tiki işaretleyerek başvuru yap deyip başarılı şekilde başvurumuzu gerçekleştiriyoruz
  • Başvuru takibini yine aynı bölüme girerek yapıyoruz.

Bazı alışveriş yaptığımız firmalar bizlerden cep telefonu numaramızı istiyorlar. Bizim masumane olarak verdiğimiz telefon numaramızı üçüncü firmalara toplu olarak satabiliyorlar. Bizler de çoğu zaman üşenerek bu firmaları şikayet etmiyoruz. Örnek verecek olursak yaşadığım yerden farklı bir yerde bir ticari kuruluş hiç alakam olmadığı halde bana reklam sms’i yolluyor ve bana diyor ki bu mesajı iptal etmek için www. ….. .com isimli sitemizi ziyaret edin diyor. Birincisi bana neden hiç alakam olmadığı halde ve aynı lokasyonda olmadığım halde mesaj atıyorsunuz. İkincisi ben neden sizin web sitenizi ziyaret etmek zorundayım ve şikayet etmek zorundayım. Yani bu zamanı sizin gibi tüm firmalara harcasam bunun sonu gelmez. Devletimiz bir çözüm geliştirmiş ve şikayet etmemize imkan tanımış bende bu hakkımı kullandım şimdi cevabını bekliyorum gerçekten uygulamada bir yaptırımları oluyor mu.. Hepinize bu tür olaylarda şikayet etmenizi ve bu hakkınızı kullanmanızı tavsiye ederim..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir