E-Arşiv ve E-Fatura Hakkında Bilgiler

Günümüzde teknolojinin daha da yaygınlaşmasıyla beraber Dünya dijitalleşmeye doğru farklı adımlar atmaya başlamıştır. Hemen hepimizin internetten alışveriş yaptığı bir dönemde artık satın aldığımız ürünlerin faturları da dijitalleşmeye başlamış ve E-Fatura halini almıştır.

Peki Nedir Bu E-Fatura

E-Fatura yaptığımız alışverişin faturasını fiziki, yani kağıt üzerinde değilde Bilgisayar, Tablet ve benzeri teknolojik cihazlarla görüntülenip kaydedilmesidir. Aldığımız E-Faturalara mail adresimiz yolu ile yada firmanın kendi sistemi üzerinden gönderdiği farklı yollarla ulaşıp görüntüleme yapabiliriz. Oldukça avantajlı olan E-Fatura sistemindeki faturalarımız mail adresimizde kayıtlı kalarak istediğimiz zaman ulaşabileceğimiz konumdadır. Yada yaptığımız alışverişlerin E-Faturalarını bilgisayarımıza kaydederek dijital ortamda güvenli bir şekilde saklayabiliriz.

Böylece kağıt üzerinde olan faturaların yıpranıp fizikisini saklamak zahmetinden ve zorluğundan kurtulmuş oluyoruz. Bu konu kişisel kullanıcılar için daha az önem arz etse de büyük şirketler için oldukça önemli olup hem ticari gelecek hemde maddi anlamda pozitif güvence sunmaktadır. Ayrıca doğa için bir nebze de olsa çevre dostu bir uygulama..

E-Arşiv Zorunluluğu Hangi Tarihten İtibaren Başlıyor

01.01.2020 tarihinden itibaren “e-fatura kesen tüm mükelleflere” e-arşiv zorunluluğu getirilecektir. E-Arşiv Fatura uygulamasına dahil olmayan mükelleflerce, 01.01.2020 tarihinden itibaren düzenlenecek fatura tutarı vergiler dahil toplam 30 Bin TL’yi (vergi mükelleflerine düzenlenenler açısından vergiler dahil toplam tutarı 5.000 TL’yi) geçerse, söz konusu faturalar “e-Arşiv Fatura” olarak düzenlenmek zorunda olacaktır. Bu konu ile ilgili daha detaylı bilgi almak isterseniz bu web adresiden bilgilere ulaşabilir ve güvenilir bir şekilde işlerinize yön verebilirisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir