GenelYaşam

46’lık Ne Demek ?

Bazen filmlerde duyduğumuz ya da halk arasında söylenen kırkaltılık kelimesi ne demektir ?

Bazen filmlerde duyarız 46’lık kelimesini ve genelde akıl sağlığı yerinde olmayan ya da daha üst akıllı sayılabilecek seviyede konuşan kişilere söylenmekte olan bu klişe ifadenin nereden geldiğini, neden 46’lık denildiğini merak ettim ve sizler için araştırdım. 46’lık kelimesini özellikle dizilerde ve filmlerde çokça duyarız. Hatta özellikle eski insanlar arasında da sıkça kullanılan bu sözü sizde duyunca benim gibi merak etmişsinizdir. Hatta zaman zaman bazı yarışma programlarında 46’lık kelimesinin anlamı sorulsa yada bu terimin söylemin nereden geldiği sorulsa ne diyebiliriz nasıl cevaplarız diyede düşünüyor insan bazen. Sizde bu tarz terimlerin anlamını öğrenmek istiyorsanız gelin yazımızda kırkaltılık (46’lık) teriminin nereden geldiğine bakalım.

46’lık Kelimesinin Kökeni

Bir halk deyimi olarak dilimize yerleşmiş olan 46’lık sözcüğü Türk Ceza Kanunu’nun 46. maddesinde yer alan akıl sağlığı yerinde olmayanların cezai ehliyetlerinin bulunmadığını belirten nitelemedir.
Bu yüzden 46’lık kelimesi halk arasında bu şekilde kullanılmıştır.

Ben TRT’de yayınlanan seksenler isimli sevdiğim bir dizide duymuştum bu kelimeyi. Orada gelecek hakkında tahminlerde bulunan ve bulunduğu tahminlerle herkesi şaşırtan bazen kızdıran bazen de düşündüren bir karakter vardı. Dizide ismi 46’lık Basri idi. Kırk altılık Basri aslında şuan ki yaşadıklarımızı anlatıyordu. Söyledikleriyle insanlara güzel şeyler öğreten, teknolojinin hayatımıza girmesiyle bizleri kötü etkileyen etkenlerden nasıl korunabiliriz ? sorusunu dolaylı yollardan soran ve bizler için de cevaplayan bir karakter olan kırkaltılık seksenler dizisinde oldukça yol gösterici olmuştur..

Çoğu insanında bu dizi ile merak ettiği bu karakter aslında üstün zekalı sayılabilecek söylemler ve bilgiler veriyordu bize. Aslında geçmişten günümüze ışık tutan ve şuanki yaşamımızı etkileyen olaylar çerçevesinde nasihat ve öğüt veren bu abimiz az konuşup öz konuşup güzel ve dinlemesi hoş sohbetiyle geçmişten bu günümüzü yansıtmıştır.

Aşağıda sizin için 46’lık karakterini canlandıran ve TRT’de Seksenler dizisi olarak yayınlanan diziden kısa bir kesit paylaştım. Bu karakteri izlemeyenler yada bilmeyenler buradan da bakıp fikir sahibi olabilirler.

Seksenler Dizisindeki 46’lık İle İlgili Bir Video

Bunlarada Gözatabilirsiniz
E-Devlet Üzerinden 3 Adımla Kredi Dosya Masrafını Geri Alma
Barış Manço Domates Biber Patlıcan Şarkısının Hikayesi
Zetinyağlı Yiyemem Aman Şarkısının Gerçek Hikayesi

2 thoughts on “46’lık Ne Demek ?

 • Canan

  Çok başarılı bir açıklama ve video olmuş. 46 lık kelimesinin anlamını bende hep merak etmişimdir. Video ile de güzelce destekleyerek seksenler dizisini de hatırlamış olduk.

  Yanıtla
  • Admin

   Çok teşekkürler faydalı olduysak ne mutlu bize

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir