46’lık Ne Demek ?

Bazen filmlerde duyduğumuz ya da halk arasında söylenen kırkaltılık kelimesi ne demektir ?

Bazen filmlerde duyarız 46’lık kelimesini ve genelde akıl sağlığı yerinde olmayan ya da daha üst akıllı sayılabilecek seviyede konuşan kişilere söylenmekte olan bu klişe ifadenin nereden geldiğini, neden 46’lık denildiğini merak ettim ve sizler için araştırdım.

46’lık Kelimesinin Kökeni

Bir halk deyimi olarak dilimize yerleşmiş olan 46’lık sözcüğü Türk Ceza Kanunu’nun 46. maddesinde yer alan akıl sağlığı yerinde olmayanların cezai ehliyetlerinin bulunmadığını belirten nitelemedir.
Bu yüzden 46’lık kelimesi halk arasında bu şekilde kullanılmıştır.

Ben TRT’de yayınlanan seksenler isimli sevdiğim bir dizide duymuştum bu kelimeyi. Orada gelecek hakkında tahminlerde bulunan ve bulunduğu tahminlerle herkesi şaşırtan bazen kızdıran bazen de düşündüren bir karakter vardı. Dizide ismi 46’lık Basri idi. Kırk altılık Basri aslında şuan ki yaşadıklarımızı anlatıyordu. Söyledikleriyle insanlara güzel şeyler öğreten, teknolojinin hayatımıza girmesiyle bizleri kötü etkileyen etkenlerden nasıl korunabiliriz ? sorusunu dolaylı yollardan soran ve bizler için de cevaplayan bir karakter olan kırkaltılık seksenler dizisinde oldukça yol gösterici olmuştur..

Seksenler Dizisindeki 46’lık İle İlgili Bir Video

Bunlarada Gözatabilirsiniz
E-Devlet Üzerinden 3 Adımla Kredi Dosya Masrafını Geri Alma
Barış Manço Domates Biber Patlıcan Şarkısının Hikayesi
Zetinyağlı Yiyemem Aman Şarkısının Gerçek Hikayesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir