GenelYaşam

Barış Manço Domates Biber Patlıcan Şarkısı Hikayesi

Barış Manço’nun hemen her şarkısında bir anlam ve yaşanmışlık bulunuyor. Çocukken çok dinlediğimiz ve dinlerken de eğlendiğimiz domates biber patlıcan şarkısının aslında bir aşk hikayesi olduğunu öğrendim. 🙂 Pozitif bir insan olan Barış Manço yaşadığı olaylardan güzel bir mizahi yön çıkarmıştır.

Hepimizin bildiği domates biber patlıcan şarkısı aslında sevdiği kıza tam açılacakken yaşadığı bir olay sonrası yazılmıştır. Hepimizin Barış abisi bu yaşadığı olayı bir şarkı haline çevirmiş ve yorumlamıştır karşımıza da Domates Biber Patlıcan Eseri çıkmıştır.

Barış manço bir kızı çok sever ve ona açılmak için yollar aramaya başlar. Çok konuşkan ve pozitif biri olan Barış abimiz kızla bir buluşma ayarlar ancak kızın karşısına geçtiğinde pek güzel konuşamaz. Bir nevi dili tutulur sevdiği kişinin yanında. Kıza her sevgisini açıklayacağı sırada heyecandan söyleyemez. Tam dikkatini toparlar heyacanını yenip kıza ilanı aşk edeceği sırada sokaktan geçen sebzeci “domates-biber-patlıcan” diye bağırmaya başlar. Zaten çok heyacanlı olan Barış Manço ise bu sesi duyunca diyeceklerini karıştırır kelimeler ağzından bir türlü dökülemez.
Bunun üzerine kız benim iki kelimeyi bir araya getiremeyen biriyle işim olmaz deyip orayı terkeder. Bu olayı şarkı haline çevirir daha sonrasında. Hepimizin eğlenerek dinlediğimiz şarkının asıl hikayesi bu şekildeymiş.. Yani Barış Manço aslında ilanı aşk edecekken böyle bir olayla karşılaşır. Kendine has bir üslubu olan hepimizin Barış abiside bunu bir şarkı haline çevirmeye karar verir. Orijinal ve herkesten farklı eserleriylede ün salmış Barış Manço yine güzel bir eser çıkartır ortaya ve Domates Biber Patlıcan Şarkısı doğar. İşte hepimizin severek dinlediği o şarkının sözleri.

Domates Biber Patlıcan Şarkı Sözleri

Domates biber patlıcan domates biber patlıcan
Bir anda bütün dünyam karardı bu sesle sokaklar yankılandı
Domates biber patlıcan

Keşke hislerimi sana açıkça anlatabilseydim
Sana deli gibi aşık olduğumu söyleyebilseydim
Göz göze geldiğimiz o anda
Sanki dilim tutuldu bir anda konuşamadım karşında

Oysa bütün cesaretimi toplayıp sana gelmiştim
Senin için çarpan şu kalbi gör istemiştim
Tam elini tutmak üzereyken aşkımı itiraf edecekken
Sokaktan gelen o sesle yıkıldı dünyam

Domates biber patlıcan domates biber patlıcan
Bir anda bütün dünyam karardı bu sesle sokaklar yankılandı
Domates biber patlıcan

Şimdi benden çok uzaklardasın biliyorum
Belki bir gün dönersin diye dualar ediyorum
Seni bir daha görsem yeter inan ki bu bir ömre bedel
Yeter ki bitmesin bu rüyam

Nereye gitsem ne yana baksam hep seni görüyorum
Biliyorum artık çok geç ama yine de bekliyorum
Her şey boş geliyor bana sarılacağım sımsıkı sana
Yeter ki yıkılmasın bir daha dünyam

Domates biber patlıcan domates biber patlıcan
Bir anda bütün dünyam karardı bu sesle sokaklar yankılandı
Domates biber patlıcan
Yani sizde bu sözleri okuyunca anlamışsınızdır ki aslında Barış Manço sırıl sıklam aşık olduğu kız ile olan hikayesini anlatmıştır bizlere. Her ne kadar şimdiye dek neşeli şekilde dinlemiş olsakta bu şarkıyı sözlerinden de anlaşılacağı üzere bu talihsiz bir aşk hikayesi. Daha doğrusu talihsiz bir aşk ilanı hikayesi diyebiliriz. En çokta şu dize bu aşkın ciddiyetini ortaya koyuyor “Şimdi benden çok uzaklardasın biliyorum
Belki bir gün dönersin diye dualar ediyorum
Seni bir daha görsem yeter inan ki bu bir ömre bedel
Yeter ki bitmesin bu rüyam”
Tabi belki bir gün dönsün diye umut ettiği sevdiği görüldü mü bilmiyoruz…

Ama gerek iyi bir insan olması gerekse gençlere iyilik, dürüstlük, yardımseverlik aşılaması nedeniyle ülkemizin en değerli sanatçıların üst sıralarında yer alan bir kişi. Hatta bu şarkının hikayeside dahil olduğu bir film yapılsa ve Barış abimizi tanımayan yeni nesilde tanısa eserlerini daha iyi öğrenseler çok çok iyi olur. Hatta gişe rekorları kırar. Böylesine pozitif ve iyiliği özendiren bir insanın insanlar üzerinde güzel, hoş ve pozitif bir etki bırakacağına inanıyorum. Özelliklede genç arkadaşlarımız üzerinde güzel bir etki bırakacağına eminim. Hadi şimdi gelin hep beraber aşağıdan bu şarkıyı dinleyelim.

Bunlarada Gözatabilirsiniz

E-Devlet Üzerinden 3 Adımla Kredi Dosya Masrafını Geri Alma

Zetinyağlı Yiyemem Aman Şarkısının Gerçek Hikayesi

2 thoughts on “Barış Manço Domates Biber Patlıcan Şarkısı Hikayesi

 • Ahmet

  Merhabalar, tesadufen okudum.

  Bu parcayi sonuna kadar dinlediniz mi ? Baris Manco kendi agizindan aciklamisti bir roportajinda. Ruyasinda aşık olduğu kadına tam açılacak iken, sokak saticisinin sesi ile uyanan ve dunyasi basina yikilan bir adamin hikayesini anlatıyor. Neden parçanın sonu dedim, çünkü parça “yeter ki bitmesin bu rüya” diye bitiyor zaten 🙂

  Yanıtla
  • Admin

   Bunu duymamıştım ama eğer hikayenin söylediğiniz tarafıda varsa çok daha güzel bir hal alır bu şarkı benim nezdimde

   Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir