VARGİT ÇİÇEĞİ

Latince Adı ”Colchicum Speciosum”

Vargit Çiçeği; ‘Güz Çiğdemi’ olarakta bilinen Vargit Çiçeği Yaşam alanı olarak kendisine bulunduğu bölgenin yerleşim alanının ortalama bin metre yükseklikteki bölgeleri tercih etmiştir.Görüntüsündeki güzelliğin aksine zehirli bir çiçektir. Bilimsel açıklamasının dışında kazandığı çok daha güzel anlamlara sahip olan vargit çiçeği; Konar-Göçer yaşamın yani yazın yaylalara göç edip kışın ise ovalara köylerine dönenlerin pusulası olmuş durumdadır adeta.

Bilindiği üzere özellikle karadeniz bölgeseinde yaşayan yerli halk,ilk baharın gelmesi ile hazırlıklarına başlayıp hayvanlarını da alıp otlakların bol olduğu yerlere,yaylalara göç ederler.

Buralarda birkaç ay kaldıktan sonra da sonbahar geldiğinde ise artık köylerine dönmek için hazırlıklarını tamamlayıp yavaş yavaş evlerinin yolunu tutarlar. İşte ‘Vargit Çiçeği’ tam da bu esnada,bu zaman belirleyişler de ortaya çıkıyor ve o ihtişamlı gövdesi ve muntazam taç yaprakları ile yöre halkına şöyle bir mesaj veriyor…”Artık evinize dönme zamanı geldi,hadi acele edin,toparlanın ve biran önce gidin.”

Kaktüsün Radyasyonu Emen Muhteşem Gücü ve Faydaları yazısına gözatabilirsiniz…

Yasemin CAN

okumayı seven birisi

One thought on “VARGİT ÇİÇEĞİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir