SağlıkYaşam

Zeigarnik Etkisi

Bluma Zeigarnik,zeki bir psikoloji öğrencisi,1922

Rus Bluma Zegarnik’in keşfettiği bu etkiye göre sonlandırılmamış işler zihni meşgul eder. İş bitince zihnin meşguliyeti biter ve rahatlar.

1920’lerin ortalarında bir grup psikolog Berlin üniversitesinin restoranına gider.Kalabalık grup siparişlerini verir,siparişi tek bir garson alır ancak hiç bir siparişi kaydetmez.Grup yemeklerini yer ve restorandan çıkar.Daha sonra gruptan bir psikolog geri dönerek aynı garsonu bulur ve bunca siparişi nasıl aklında tuttuğunu sorar.Fakat garson daha az önce oradan ayrılan o kalabalık grubu hatırlamaz.

Yanlış duymadınız Garsonlar sipariş alırken kağıt ve kalem kullanmıyor fakat siparişi teslim ettikten ve hesabı aldıktan sonra da o masa ile ilgili herhangi bir şey hatırlamıyorlar.

Bluma karşılaştığı bu  manzaradan şöyle bir teoriye ulaşıyor;

‘’Bitirilen her konu kendini tekrar ettirmez,zihni meşgul etmez.’’

Bugün birçok terapistlerin,psikologların,aile ve evlilik danışmanlarının da şahitlik ettiği ve üzerinde durduğu konu da budur,kapanmamış her mesele kendini tekrar ettirir ve her basit tartışmada bile ortaya saçılır.

Karşılaşılan sorunlar her ne kadar büyük,üzüntü verici olsa bile mutlaka konuşulup,yatıştırılıp zihnimizden silinmesini kolaylaştırmalıyız.Aksi takdirde onu zihnimizin tozlanmayan raflarına kaldırmış olur ve pişirip pişirip ortaya sunarız ve bu kuşkusuz daha çok canımızı acıtır.

‘’-İlişkilerimizde bir sorun olduğunda bu gerek aile ya da arkadaş,eş,sevgili…Mutlaka o sorun ettiğimiz şeyleri konuşarak,birbirlerinize güven vererek,yanında olduğunuzu en büyük destekçisi sizin olduğunuzu ve onu en iyi sizin anlayacağınızı ifade eden cümleler kurarak, mutlak bir çözüme kavuşmasa bile bir noktada uzlaşmayı deneyin,yani geleneksel tabirle halının altına süpürmeyin,geçiştirmeye çalışmayın.

Sessiz kalmak,

İdare etmek,

Öfke ile bastırmak,

İnkar etmek,

Hatayı kabul etmemek, Başkasını suçlamak bir çözüm değildir.

Keza siz inkar ettikçe o konu açık kalacaktır ve öfke ile karşındaki kişiyi bastırdıkça kendini güçlü hissettiği her anda dışa vuracaktır.

Unutmayalım ki geçmişte yaşadığımız acılar,üzüntüler,yalnızlıklar hepsi bir birer sınavdı,bugünü,yarını daha sağlam önlemler alarak doğru kişilerle yolumuza devam edip mutlu olmayı seçerek ve de daha sağlıklı yaşayabilmemiz için…

2 thoughts on “Zeigarnik Etkisi

 • Songül

  Olması gereken zaten bu ancak bazen sorunlar çözümlenemeden kapanıyor. Ve sonradan ister istemez dışa vuruluyor. Sorunların çözümlenip kapanması dileğiyle.

  Yanıtla
  • Yasemin CAN

   Bitmemiş meseleleri hatırlama olasılığımız, işlenmiş ve kapanmış meselelere oranla iki kat daha fazladır.
   İfade ettiğiniz gibi, sorunlar elbette olacak lakin onların üzerine durup vaktinde çözümleyip başarılı bir şekilde çöp kutusuna göndermeyi yapabildiğimizde üstesinden gelmiş olacağız, Sevgi ile kalın..

   Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir