Üç Güzeller Efsanesi Peribacaları Kapadokya/Ürgüp

Belki pek çok kez gördüğümüz ve bizlere balonları ve peribacaları ile  cezbediciliğini sergileyen Nevşehir ilinin Kapadokyası…

Balonları, Peribacaları, Açıkhava Müzesi, Yeraltı Şehri, Vadileri ve hemen hemen her sokak başında rastlayacağınız çanak çömlek dükkanları ile yılda 2 Milyon Turistin ziyaret ettiği ve Unesco Dünya Mirası arasında yer almış ve de tarihin değişik dönemlerinde farklı birçok kültüre de ev sahipliği yapmış tarihi bir kent.

Bu güzellikleri arasında bir de üç güzeller var ki eminim okurken derinden etkileyen bu hikayesi ile sizleri de eğer yolunuzun üzerinde ise mutlaka  kendisine uğratacaktır.

Anne-Baba ve çocuktan oluşan çekirdek bir aileyi temsil ettiğine inanılan bu üç peribacası efsanelere konu olmuş ve hakkında söylenilen pek çok hikayenin de insanları kendisine uğramadan Ürgüpten ayrılmaması gerektiğine inandırmış ve kendine çekmeyi başarmıştır.

Tıpkı tanıdık birilerinin bulunduğu bir şehre gitmişsiniz ve onlara da uğramadan o şehirden ayrılmamanız gerektiğini bildiğiniz bir Türk kültürü olgusu.

Üç Güzeller Efsanesi Hikayesi

Üç Güzeller

Rivayet odur ki Kapadokya da Kral’ın kızı bir Çobana sevdalanır. Kralın bu olaydan haberi olunca kızı odasına kapatır ve kimseyle görüştürmez. Ancak her ne kadar engellemeye çalışmışsa da kız bir şekilde yolunu bulup gizlice çobana kaçar ve evlenirler.

Aradan geçen uzun yıllar sonunda çift çocuklarının da olması sebebiyle Kralın kalbinin yumuşayacağını düşünüp kendilerini affedeceğini umarak yıllar önce kaçarak ayrıldıkları yere şimdi kendi rızalarıyla af dilemek için dönerler.

Fakat umulanın tersine Kralın öfkesi o kadar zalimcedir ki hemen askerlerini kızı damadı ve torununun üzerlerine sürer. Bu dehşet verici duruma karşı kralın kızı orada öyle içten bir dua eder ki katledilmek üzereyken bu hale dönüşürler. Efsaneye göre en önde bulunan taş ailesini korumak için öne atılan çoban, ortada bulunan ve küçük olan taş ise çocuk, arkada bulunan ise kralın kızıdır.

Öyledir ki uzun zamandan beri Üç Güzeller adıyla anılan bu peri bacaları bizlere kadar aktarılan acı hikayesi ile ve de aileyi kutsallaştıran bir direnişe sahne olmasıyla birçok çocuk sahibi olamayan ailelerin uğrak yeri olmuştur. Efsanenin etkisiyle mi yoksa içten yapılan bir duanın vuku bulmasıyla mıdır bilinmez birçok kişinin de evlat sahibi olduğu söylenmektedir.

Bu Yazılarımıza da Göz Atabilirsiniz

Nusret Mayın Gemisi Hikayesi Ve Başına Gelenler

One thought on “Üç Güzeller Efsanesi Peribacaları Kapadokya/Ürgüp

  • 11 Nisan 2020 tarihinde, saat 00:56
    Permalink

    Hem üzücü hem de umut verici bir hikayeymiş, aile olmak bu kadar kıymetli işte! Harikaydın üç güzeller yolumuz yine sana düşsün 🧿

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir