GenelSağlıkYaşam

Zetinyağının Faydaları Nelerdir ?

Son zamanlarda değeri daha da ortaya çıkan zetin ağacının meyvesinden üretilen zeytinyağının faydaları nelerdir ? Zeytinyağının diğer yağlara göre daha sağlıklı olması ve tercih edilmesinin nedenleri nelerdir ? Zeytinyağı nelere iyi gelir ? Neden zeytinyağı tüketmemiz sağlığımız için önemlidir bunları hep beraber öğrenelim.

Akdeniz ve Ege bölgesinin vazgeçilmezlerinden olan zeytin ve zetinyağı halk arasında da geçmişten günümüze değerini hep korumuştur. Son zamanlarda özellikle değerini daha çok belli eden bu değerli yağ sağlık alanından tutun saç bakımına kadar ve daha birçok saymadığımız faydalara sahiptir.

Zeytinyağının Muhteşem Etkileri ve Faydaları

Zeytinyağının Sağlığa Faydalarını Sıralayalım

Zeytinyağının en önemli özelliği doymamış bir yağ olması ve kalp damar sağlığına olan muhteşem etkisidir.

Zeytinyağı, antidepresan özelliğine sahip olan gıdalardan birisidir. Bu özelliği sayesinde serotonin hormanlarını artırır ve mutluluk verici bir özellik sağlar.

Zeytinyağının kabızlığı önleme özelliği bulunmaktadır. Bu özelliği sayesinde bağırsakların daha kolay çalışmasını sağlar.

Zeytinyağını birçok bitki ile karıştırıp saç bakım yağları yapılabilir. Hatta az miktarda zeytinyağı içmenin saç uzamasına faydası oladuğu bile biliniyor. Zetinyağının içinde bulunan D ve E vitamini sayesinde kuru ciltleri nemlendirir. E vitamini sayesinde cildi yeniler.Zeytinyağı, yağların içinde sindirilmesi en kolay olan yağlardan olduğu için hazmedilmesi de oldukça hızlıdır. Kireçlenme rahatsızlığına iyi gelir ve bu rahatsızlıkları önler.

Hafıza güçlendirme özelliğine sahip olan zeytinyağı yaşlılıkta bu yağı kullananlarda etkisini göstermiştir. Kanda bulunan iyi karakterli HLD isimli kolesterolü artırır ve LDL kolesterolünü de temizler.

Yapılan bir araştırmaya göre Türkiye’de ölümlerin yüzde 37’si kalp ve damar hastalıklarından kaynaklanmaktadır. Kalp rahatsızlıkları ülkemizde Karadeniz bölgesinde, Akdeniz bölgesine göre daha fazladır. Bunun önemli sebeplerinden bir tanesi olarak zeytinyağı kullanımının azlığı gösterilebilir. Bu durum Akdeniz ülkelerinin diğer ülkelere göre daha az kalp rahatsızlığı yaşamasıyla da örneklendirilir. Ülkemizde özellikle Akdeniz ve Ege’de yaşayanlar bu konuda kendilerini oldukça şanslı hissetmeliler. Kalp dostu ve daha birçok saydığımız faydalı özelliği olan zeytinyağını mümkün olduğunca tüketmeye çalışmalıyız.

One thought on “Zetinyağının Faydaları Nelerdir ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir