Ovitz Cüce Ailesi Kimdir ve Yaşadıkları Olaylar

Ovitz ailesi Dünyanın en geniş cüce ailesi. Nazi Almanyasının işkence ve katliamlarından kurtulmuş şanslı insanlardandı Ovitz ailesi. Bu aile hakkında kısaca bilgilenelim ve yaşadıklarını anlatalım. Bu ailenin en küçüğü Perla 1921 yılında doğmuştur. Bu ailedeki cücelerin boyu 75 cm olunca anneleri onların hayvancılıkla uğraşamayacağını söyleyip kendilerine yapılarına uygun bir iş seçmeleri için teşvik ve desteklerde bulundu. Bu aile Romanya’nın ücra bir yerinde yaşıyordu. Dağlık bölgede yaşadıları için o bölgenin geçim kaynağı olan hayvancılıkla uğraşmak onlar için oldukça zor olacaktı. Beş kız ve iki erkek kardeşlerin sesleri çok güzellerdi. Sahne onlar için doğru bir seçimdi ve bu alanda ödülde almışlardı.

Naziler yükşelişe geçtiğinde Ovitz ailesi için tehlike çanları çalmaya başladı. Bunun iki sebebi vardı, birincisi vücutlarının normal olmaması ikincisi ise Yahudi olmalarıydı. Nazilerin çıkardığı ‘Action 4’ kanununa göre engelli, kilolu, akıl sağlığı yerinde olmayan kişilerin mükemmel üstün ırka yakışmadıkları gerekçesiyle bu tip insanlar kamplara toplanmışlardır. Bu tarz insanlar gereksiz ve fazlalık olarak görülüp yaşam hakları ellerinden alınmaktaydı.

12 Mayıs 1944’te Nazi askerleri, ailedeki bütün bireyleri zorla Polonya’daki Auschwitz imha kampına götürdü. Ailedeki uzun bireyleri ise öldürdü. Günden güne bu kamp cüceler için bir kabusa dönüştü ve onlarında öldürülmesi için gaz odalarına götürüldüler. Fakat cüceler için bir mucize gerçekleşti Ölüm Meleği lakabıyla bilinen Nazi doktoru Josef Mengele cüceleri tıbbi denemeler için kullanmak istedi ve gaz odalarından çıkartarak onları ölümden kurtardı. Bir kurtuluş gibi görülen bu olay Ovitz ailesi üzerinde yapılacak deneyler yüzünden bir işkenceye dönüşecekti. Mengele’nin ilgisini çeken bu cüceler ona göre deneyleri için oldukça ilgi çekiciydi.

Ovitz Ailesine Yapılan Deney Ve İşkenceler

Ovitz ailesinden sonra kampa getirilen başka cücelerle beraber sayıları 22’ye ulaştı ve Mengele için çok iyi bir fırsat doğmuştu. Mengele cücelerin sağlam dişerini çekiyor kemiklerini çıkartıyor ve bunlar üzerinde cüceliğe dair genetik incelemeler yapıyordu. Evli olan cüceler üzerinde kadın doğum uzmanlarınca incelemeler yapılıyor. Cüceler arası ilişkilerde olan bebekleri cenin halindeyken çıkarıp bu ceninler üzerinde çeşitli deneyler yapılıyordu. Mengele’nin araştırmalarının büyük kısmı böbrek rahatsızlıkları, karaciğer fonksiyonları, tifüs ve frengi hastalığı üzerine odaklanıyordu. Ailenin bazı fertlerinin uzun olması onun ilgisini çekmiş ve vahşice deneylerine devam etmişti.

Ovitz Ailesinin Kurtuluşu

1940-1945 yılları arasında, bir milyondan fazla insanın ölümüne tanıklık eden Auschwitz kampında 27 Ocak 1945’te Sovyetler , Ovitz ailesini ve onlarla birlikte işkence gören yaklaşık 7 bin tutuklu ile birlikte buldu. Ovitz ailesi Mengelenin deney tutkusu sebebiyle hayatta kalmışlardı.

1949 yılının Mayıs ayında İsrail’e göç ettiler. Üç ay sora ‘Lilliput Grubu’ olarak sahneye çıkmaya başlamışlardı. 1955 senesinde, son gösterilerini de yapıp sahne yaşamını sonlandırdılar. Cüce olmalarına rağmen beklenenden fazla yaşadılar. İlk kız olan Rozika 98 yaşına kadar, kız kardeşi Fransiska 91 yaşına kadar yaşadı. En son 2001’de 80 yaşındayken hayata veda eden Perla oldu. Perla ölmeden önce kendisine hem cellatları hem de kurtarıcıları olan Mengele hakkında soru soranlara şöyle diyordu: “Ben o iblis sayesinde hayatta kaldım. Ama, Tanrı onun hesabını görecektir”.

Bu Yazılarımız da İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir