GenelTeknolojiYaşam

Bulunduğunuz Konuma Göre Reklam Sms’i Nasıl Geliyor ?

Merhaba arkadaşlar bugün sizlere bulunduğunuz lokasyona göre reklam sms’leri nasıl geliyor, konumunuzu nereden öğrenip bizlere reklam sms’i atıyorlar. Reklam yada bilgilendirme sms’lerini nasıl konumumuza/lokasyonumuza göre gönderiyorlar? Bunu çoğumuz merak ediyoruzdur.

Mesela İstanbul’a geldiniz ve Sultanahmet meydanındayken bir sms geldi. Tarihi yarımadaya hoşgeldiniz. Fatih Belediyesi” veya başka bir konumdan geçerken bir sms daha geldi “….’da tüm kıyafetler %20 indirimde”. Evet arkadaşlar bu ve buna benzer sms’leri hepimiz alıyoruzdur çoğu zaman ve kendi kendimize yada yanımızdaki kişiye “Nerden biliyorlar konumumuzu?” diye sorarız. Gelin beraber öğrenelim hangi verilerimiz kimler tarafından kullanılıyor bunlar kullanılırken bizden izin alınıyor mu sorularına da cevap arayalım.

Şirketler, ticari kuruluşlar, parakendeciler, devlet kurumları mobil hizmet aldığımız (turkcell vb.) firmalar aracılığıyla bulunduğunuz lokasyona göre reklam mesajları göndermektedir. Belli bir ücret karşılığı bu reklam mesajlarını ticari yada devlet kurumları adına gönderen iletişim firmaları, bizlerin lokasyon, konum bilgilerini kullanmaktadır. Şirketler bu sayede reklam ve kampanya bilgilerini bizlere iletiyorlar.

Örneğin Mall Of İstanbul Avm’ye gittiniz bir mağzaya 50 mt yaklaşınca mesaj gönder diye ayarlanabiliyor. 2 kişilik yemek menüsü …TL gibi reklam mesajı geliyor.

Peki biz lokasyon bilgilerimizin reklam amaçlı kullanılmasını istiyor muyuz ?

Çoğumuz bu tür sms’leri almak istemez ve iletişim firmalarının haberimiz olmadan lokasyonumuzu ticari amaçlı kullanmasını da istemeyiz. Bizim orada olduğumuzu nerden bildiklerini artık öğrendik ve şuan aklımızda bu konu ile ilgili bir bilgi var. Şuanlık bu sms’leri kimse şikayet etmese de konumumuzu izinsiz kullanan mobil iletişim şirketleri hakkında ileride bir kanun çıkabilir diye düşünüyorum. Artık böyle sms’lerle karşılaşırsak şaşırmayız en azından. Umarım faydalı ve bilgilendirici bir yazı olmuşur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir