GenelSağlıkYaşam

Korona Virüs Nasıl Bulaşır Belirtileri ve Korunulması

Korona virüsü nedir ? Nasıl bulaşır ? Korona virüsünün belirtileri nelerdir ? Korona virüsünden korunma yolları nasıldır ? Gelin bu sorulara sağlık bakanlığının verdiği bilgilere dayanarak cevap arayalım ve korona virüsünden korunma yollarını öğrenip doğru bilgi sahibi olalım. Özellikle bu virüsün sınırımıza kadar yaklaştığını bilen herkes bu hastalığa yakalanmamak için temizlik ve çevre etkenlerine çok daha dikkat etmeye başladılar. Büyük şehirlerde yaşayanlar hem farklı ülkelerden gelen insan çeşitliliği hemde kalabalık ortamlarda bulunma zorunluluğu dolayısıyla korona virüsüne karşı çok daha dikkat etmeliler.

Son zamanlarda çevremizden duyduğumuz -Tuzlu suyla burnu yıkamak bu virüse karşı etkilidir gibi bir çok öneri vardır. Buna benzer birçok bilgi kirliliği de mevcuttur. Sağlık bakanlığı bu bilgi kirliliğinin önüne geçmek için bir broşür hazırlamış ve insanları ne yapması ve ne yapmaması konusunda uyarmıştır. Şimdi sizlere korona virüsü ile ilgili bu bilgileri vereceğiz.

Yeni Korona Virüs Nedir ?

Yeni korona virüs solunum yolu enfeksiyonuna sebep olan bir virüstür. (Covid-19)

Korona Virüsü Nasıl Bulaşır ?

Bu hastalığa yakalanmış kişilerin hapşırma, öksürmesiyle havaya yayılan damlacıkların diğer insanların ağız ve burnuyla soluması yada gözlerine bu damlacıklardan temas etmesiyle bulaşır. Bu damlacıkların yapıştığı yüzeylere dokunduktan sonra elimizin ağız,burun veya göz ile temas etmesi sonucunda da bulaşabilir.

Yeni Korona Virüs Belirtileri Nedir ?

En fazla gözlenen belirtiler ateş, öksürük ve solunum sıkıntısıdır. Daha ağır vakalarda zatürre, ağır solunum yetmezliği, böbrek yetmezliği ve ölüm meydana gelebilir. Yeni Korona virüsünde kuluçka süresi 2 ila 14 gün arasındadır.

Korona Belirtileri Varsa Ne Yapılmalıdır ?

Son 14 gün içinde bu virüsün yaygın olarak görüldüğü ülkelerin birinden geldiyseniz cerrahi maske kullanarak en yakın sağlık kuruluşuna başvurun.

Eğer öksürüyorsanız, ateşiniz varsa nefes almakta zorluk çekiyorsanız cerrahi maske kullanıp en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalısınız.

Evde izolasyon önerilmiş bir kişi ile aynı odada bulunduğunuz zamanlarda maskenizi mutlaka takın.Korona Virüsünden Korunmak İçin Neler Yapılmalıdır ?

El temizliğine önem verilmeli ve eller en az 20 saniye boyunca bol sabun ve suyla yıkanmalıdır. Sabun ve suya ulaşamadığınız yerlerde alkol içeren el antiseptiği kullanılmalıdır. Sınıflar ve işyerleri başta olmak üzere sık sık havalandırılmalıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirmek adına sağlıklı ve dengeli beslenilmeli ve bu tür gıdalar tüketilmeden önce iyice yıkanmalıdır.

Öksürme yada hapşırma durumunda mutlaka mendil kullanılmalıdır. Mendil bulunmaması durumunda dirseğimizin iç kısmıyla ağız ve burnumuzu kapatmalıyız. Bu süreçte el sıkışmaktan ve sarılmaktan kaçınmalıyız. Ellerimizi yeteri derecede temizlemeden ağız,burun ve göze temas ettirmemeliyiz. Burnu tuzlu su ile yıkamanın kanıtlanmış bir koruması bulunmamaktadır. Evcil hayvanlardan bulaşması beklenmemektedir ancak evcil hayvanlara dokunduktan sonra eller iyice yıkanmalıdır. Bu hastalığın henüz aşısı bulunmamaktadır.

Ülkemizde korona virüsünü tespit edecek moleküler testler mevcuttur. Bu testler Halk Sağlığı Genel Müdürlüğünde çalışılmaktadır. Hastalığa halen bilinen bir ilaç ve tedavi yöntemi bulunamamıştır. Hastalara sadece gerekli destekleyici tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.

Sağlık Bakanlığının Korona Virüsü İle İlgili Hazırladığı Broşürü Buraya Tıklayarak Görüntüleyebilir Ve İndirebilirsiniz

Bunlara da gözatabilirsiniz

Kantaron Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir Nasıl Kullanılır ?
Adaçayı’nın Muhteşem Faydaları Nelerdir ? Ve Zayıflatıcı Özelliği..
Zeytin Yaprağı Çayı Nasıl Yapılır ? Faydaları Nelerdir ?
E-Devlet Üzerinden 3 Adımla Kredi Dosya Masrafını Geri Alma
Adaçayının Faydaları Nelerdir ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir