Kantaron Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir Nasıl Kullanılır ?

Mucize bitkiden elde edilen kantaron yağının birçok faydası bulunmaktadır. Geçmişten günümüze bilinirliğini hiç kaybetmeden gelmiş şifalı bitkilerden olan kantaron halk arasında hiç unutulmamış kullanımı devam etmiştir. Kantaron yağı doğada yetişen bir çiçekten elde edilmektedir. Geçmişte kullanımı daha yaygın olan kantaron yağı son zamanlarda doğal yöntemlerle iyileşmek isteyen kişilerin tercihleri arasına girmiştir. Şimdi kantaron yağının faydaları nelerdir ? Hangi hastalıklarda kantaron yağı kullanılır ? Kantaron yağı nasıl kullanılmalıdır ? Bu soruların cevaplarına hep birlikte bakalım..

Kantaron Yağının Faydaları Nelerdir ?

Sağlıkta bitkisel bir şifa özelliği olan kantaron yağının, bitkisinin birçok faydası bulunmakla beraber sizlere başlıca faydalarını açıklayalım.

  • Bacak ağrıları, eklem ağrıları ve sırt ağrılarına masaj yağı olarak kullanılır.
  • Egzama hastalığının geçmesini sağlar.
  • İltihap mikrop yayılımını önler ve iyileşmesini sağlar.
  • Yaralara uygulandığında daha çabuk kapanmasını sağlar.
  • Yanık tedavilerinde kullanılır ve yanık bölgenin daha hızlı iyileşmesini sağlar.
  • Yara ve yanık acılarını azaltır.
  • Saç dökülmesi, kepeklenmesi ve saç diplerinde oluşan yaralara karşı etkilidir.
  • Hücre yenileyici özelliği bulunmaktadır bu sebepten yara ve yanıkların çabuk geçmesini sağlar.
  • Bir çay kaşığı kadar içildiğinde kan şekerinizi düşürme özelliği gösterir ancak fazlası zararlı olabilir. Bunu yapmadan doktorunuza danışmanızda fayda var.
  • Pişiklere iyi gelmektedir.

Genel olarak cilt üstüne uygulandığında hücre yenileyici özelliği göstererek yara, yanık, egzama, pişik, eklem ağrıları gibi birçok şifalı özelliğe sahiptir.

Kantaron Yağı Nasıl Kullanılır ?

Kantaron yağı harici ve dahili olarak kullanılır. Harici kullanım vücut üzerine sürülerek uygulanan yöntemdir. Dahili kullanım ise kantaron yağını yiyerek kullanılmasıdır. Şimdi iki kullanımında nasıl yapılması gerektiğine bir gözatalım.

Haricen Kantaron Yağı Kullanımı:

Kantaron yağını vücudunuzun ilgili bölgesine bir yada iki damla damlatarak masaj yapar gibi sürerek uygulayabiliriz. Vücut bakımı için kullanacaksanız güneşe çıkmayacağınız vakitler örneğin gece vakitleri kullanmanız daha faydalı olur.

Dahili Olarak Kantaron Yağı Kullanımı:

Kantaron yağını dahili olarak içebilirsiniz ancak burada dikkat edilmesi gereken şey içme miktarınızdır. Kantaron yağını bir çay kaşığı kadar içmelisiniz. Kantaron çayı yapmak için ise sıcak yada ılık suya bir iki damla damlatarak içebilirsiniz. Ancak dahili olarak fazla miktarda kullanılması şekeri düşüreceği için dikkat edilmesi gerekmektedir.

Bunlara da gözatabilirsiniz

Adaçayı’nın Muhteşem Faydaları Nelerdir ? Ve Zayıflatıcı Özelliği..
Zeytin Yaprağı Çayı Nasıl Yapılır ? Faydaları Nelerdir ?
E-Devlet Üzerinden 3 Adımla Kredi Dosya Masrafını Geri Alma
Adaçayının Faydaları Nelerdir ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir