GenelSağlıkYaşam

Korona Virüs Bir Kelebek Etkisi Mi ?

Yaşadığımız süreçte korona virüsü şimdilik binlerce can almış ve halende almaktadır. İleride bu sayı, izlediğimiz bilim kurgu filmlerindeki gibi artabilir insanlığın sonu gelebilir yada bulunan bir ilaçla son da bulabilir. Bu süreç şuan ki gibi ilerleye dursun biz sizinle gelin bu yaşadığımız korona virüs olayına başka bir açıdan bakalım ve şu soruyla devam edelim; “Korona virüs bir kelebek etkisi olabilir mi ?” Evet bu olayın ortaya çıkışı kelebek etkisi olabilir mi ? birde bu açıdan yaklaşalım. Bunun için kelebek etkisi ne demek henüz anlamını bilmeyenler ve hatırlamayanlar için açıklayayım..

Kelebek Etkisi Ne Demek ?

Küçük bir olayın yada eylemin öngörülemeyecek büyük sonuçlar oluşturması diye açıklayabiliriz. Bu etki bilim insanları tarafından şu örnekleme ile açıklanmıştır; “Amazonda bir kelebeğin kanat çırpması, ABD’de fırtına kopmasına neden olabilir.” Başka bir örnekte ise bir kelebeğin kanat çırpması Dünya’nın yarısını dolaşacak bir kasırgaya neden olabilir şeklindedir. Yani kısaca küçük bir olayın ne kadar büyük bir etkisi olabileceğidir. Şimdi korona virüs bir kelebek etkisi mi bunu düşünelim ve yorumlayalım.

Korona Virüs Bir Kelebek Etkisi Olabilir Mi ?

Korona virüsünün Çin’ in Wuhan kentindeki bir hayvan pazarından tüm Dünya’ ya yayıldığı bilinmektedir. Bu vaka ilk defa Wuhan’ da ki pazar çalışanları ve temas kurdukları kişilerde tespit edilmiştir. Bu hayvan pazarında dünyaca kabul görmüş yenilebilecek hayvanların dışında farklı hayvanların satıldığı bilinmektedir. İnternet ortamında biraz araştırma yaptığımızda da aklınıza gelebilecek tüm canlıları yediklerini görmekteyiz. Hatta korona virüsün ilk defa yarasa yemeleri sonucunda ortaya çıktığı da söylenmektedir. Sizin için bu hayvan pazarlarından bir kaç fotoğraf buldum ama midenizin sağlığı için paylaşmıyorum.

Eğer bu virüs denildiği gibi bir canlıdan yayıldıysa, bu kelebek etkisi olabilir. Çünkü koskoca dünyada bir hayvanın yenilmesi sonucunda tüm dünyayı etkisi altına alan ve ilk çıktığında çok önemsenmeyen ama öngörülemeyen sonuçlar doğuran bir etki oluşturmuştur. Korona virüsü kelebek etkisinin tanımlamasında olduğu gibi bir kelebeğin kanat çırpmasından çıkan rüzgarın dünyayı etkisi altına alan bir kasırgaya dönüşmesi gibi, sağlık alanında insanların canına mal olan bir salgın haline dönüşmüş, hatta dünyayı tamamen etkisi altına almış ve öngörülemeyecek kadar büyümüştür. Halende büyümeye devam etmekte olup nereye kadar bu şekilde yayılacağı da bilinmemektedir.

Yani, doğadaki bir canlının eksilmesi, yok olması yada yenilmesinden doğan çok büyük bir etki oluşmuştur. Buradan da anlaşılıyor ki bir canlının olmayışı, yok oluşu, neslinin tükenmesi ya da olağanın dışında bir canlının yenilmesi bir çok zarara neden olabiliyor. Bu zarar en çok insan nesline dokunabiliyor. Çeşitli canlıların ve ağaçların vahşice katledilmesine göz yuman biz insanlar, bundan sonra yaşam alanlarımızı daha iyi koruyup bu dünyada sadece bizim yaşamadığımızı bilmeliyiz. Bizim yüzümüzden yok olan bir canlı türünün belki öngöremeyeceğimiz sonuçlara neden olabileceğini özellikle bu süreçte daha iyi anlamış olduk. Yazımı bu sözle bitirmek istiyorum sevgiyle ve sağlıkla kalın.. Tabiatın isteklerini anlamazlıktan gelen cezasını görür. Honorede Balzac

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir