Yaşam

İkinci El Araç Alım Satımına Vergi Geliyor

İkinci el araç alımına vergi geliyor. 2020 yılında 6 milyon araç satıldı ve ikinci el araçlarda herhangi bir vergi alımı söz konusu değildi. Ancak 2021 yılında TBMM kuruluna sunulacak olan yasa taslağına göre araçlardan vergi alınacak.

Bilindiği üzere sıfır araç fiyatları oldukça yükseldi bunun bir alternatifi olarak insanlar ikinci el araç alımına yöneldi. Sıfır araç almaya gücü yetmeyen insanlar artık ikinci el araç alırken bir kez daha düşünecekler. Artık ikinci el araçlardan binde 5 vergi alınacak.

Yasa taslağının önümüzdeki süreçte TBMM Genel Kuruluna sunularak yürürlüğe girmesi bekleniyor. İkinci el aracı satarken düşük fiyattan gösterip daha az vergi ödemeye çalışanların önüne geçmek için ise aracın kasko değeri üzerinden vergilendirme yapılacak.

Hazırlanan taslakta “2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 20’nci maddesinin birinci fıkrasının (d) bendi kapsamında, tescil edilmiş araçların ilk tescilinden sonraki birinci satış ve devir işlemlerinde alım satım bedeli üzerinden binde 5” ifadelerine yer verildi. Bu vergi, ikinci el araç piyasasında artış yapacak mı merak konusu…


triger kayışı değişim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir