Yaşam

İnsanlar neden barınaktan köpek sahiplenmiyor ?

Merhaba arkadaşlar bende bir köpek can sahiplendiğimden beri köpek besleme hakkında bazı duygu ve düşüncelerimi sizlerle yazarak paylaşıyorum. Yeni konu olarak “İnsanlar neden barınaktan sahiplenmek yerine yavru köpek almak yada satın almak isterler ?” sorusunu yanıtlamaya çalışacağım.

Köpek beslemeye başladıktan sonra bu canların huyunu suyunu öğrenmeye başladım ve tecrübe sahibi olmaya başladım. Hemen hemen tüm hayvan severler tarafından sıkça dile getirilen ve slogana dönüşen “Satın alma sahiplen” kelimesini ve neden böyle söylendiğini kendimce düşünerek yorumlamaya çalışacağım. Kısa süre önce bende bir can sahiplendim ve onunla yaşamaya onu tanımaya başladım. Ve tanıdıkça neden satın almak yerine barınaktan alın diyen kişileri daha iyi anladım. Size bunları az sonra anlatacağım… Ama öncelikle insanlar neden barınaktan sahiplenmek konusuna uzak bakıyor, onu anladığım kadarıyla sizinle paylaşacağım.

Barınaktan Köpek Sahiplen

İnsanlar Barınaktan Sahiplenmeye Neden Soğuk Bakar ?

Hayatında ilk defa köpek bakacak olan insanlar her ne kadar sahiplenmeye karar vermiş olsalar da içlerinde çocukluktan gelme bir korku olabilir. Bu sebepten ve henüz köpekleri tanımadıklarından, evlerine büyümüş ve güç yetiremeyecekleri bir canlıyı almak istemiyor olabilirler. Eğitim konusunda da yavruyken daha kolay yetiştireceklerini düşünüyor olabilirler.

İnsanlar barınaktan sahiplendikleri canlıların, daha önce ev deneyimi olduğu için kendilerine daha çabuk alışacaklarını ve bu canlıların zaten tuvalet v.s gibi eğitimlerinin olduğunu, aslında ona bakmasının daha kolay olduğunu bilmiyorlar. Köpeklerin çok iyi bir dost ve arkadaş olduklarını kelime olarak bilseler de bu köpeklerin kendilerini daha çok seveceklerini bilmiyorlar.

Bende köpek sahiplenmeden önce bazı hassasiyetlerim oluşmamıştı. O canlının duygularını yaşam şeklini, huyunu, içgüdüsel özelliklerini öğrendikçe ve öğrenmeye devam ettikçe bu canlılara karşı merhametiniz artıyor ve artık bu canlıyı iyi tanıyorsunuz. Bu sebepten daha önceden köpek besleyen kişiler o canlıda evlat tadını aldıkları ve dostluğunu bildikleri için barınaktan sahiplenmeye daha sıcak bakabilir ve rahatça sokaktan bir hayvan kurtarıp ona evde bakabilirler.

Barınaktan köpek sahiplenme

Ancak hayatında hiç köpek bakmamış o canlının masum duyguları ve dostluğunu henüz keşfedememiş kişilere satın alma sahiplen kelimesi ve barınaktan al bir can kurtar kelimesi pek bir anlam ifade etmiyor olabilir. Yada kelime bazında sizi anlasa da duygusal anlamda anlamıyor olabilir. Bu yüzden hayatında hiç köpek beslememiş insanların barınaktan sahiplenmeye sıcak bakmadığını düşünmekteyim.

Bu durumu düzeltmek için, henüz bir can sahiplenmemiş kişilere barınaktan al kelimesi yerine bu işin duygusal ve dostluk boyutunu kendi hislerimizle anlatırsak biraz daha faydalı oluruz ve barınaktan bir can kurtarmaya yardımcı oluruz diye düşünmekteyim. Hassasiyetimizi insanlara hassas şekilde aktarırsak daha başarılı oluruz. Bana bilgikumbaram instagram hesabımı takip ederek de destek olabilirsiniz. Şimdiden teşekkürler değerli yorumlarınızı bekliyorum.

Bu Yazılarımıza da Göz Atın

Köpek Sahiplenmeden Önce Düşünülmesi Gerekenler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir