GenelKitaplarYaşam

Freud. Mutluluk Dediğimiz Şey

Sigmund Freud

6 Mayıs 1856’da Avusturya-Macaristan, Pribor’da doğdu. Kendisinden 20 yaş büyük iki ağabeyi, yedi de kardeşi vardı. Ekonomik sebeplerden aile, o 4 yaşındayken Viyana’ya taşındılar.

Latince, Fransızca ve İngilizce yanında kendi kendine İbranice, İspanyolca ve İtalyanca da öğrenmiştir. Ailenin altın çocuğuydu. Sadece kendisine ait bir odası olan da Sigmund idi.

Goethe’den etkilendi, tıp fakültesine gitti. Akademik hayatında, dönemin Yahudi karşıtlığı sorunlar çıkardı.

Asistan olarak çalıştığı yıllarda kokain ile ilgili araştırmalar, sözler ve hatta övgülerde bulundu. Bağımlılık yaptığını başta bilmediği söyleniyor. Başarılı olmak ve para kazanma takıntıları vardı. (Kokain de daha çok çalışmalarına odaklanmasını sağlıyormuş.) Ekonomik sıkıntılar sebeplerden büyük aşkıyla 4 yıl nişanlı kalması bu takıntıyı açıklar nitelikte. Puro konusunda da böyle bir durum mevcut. “Çalışmaya kendimi bu denli adayabilmemi ve ö denetimimi puroya borçluyum.”

Sözlerinin çoğunu kendi çalışmalarını şekillendiren fikirleri yani “psikalaniz-cinsellik ve dinlerden bağımsızlık” oluşturuyor. Buna rağmen, “Her şeye rağmen Yahudi fanatiğiyim.” dediği bir alıntı mevcut.

Cinsellik (her türlüsü) her fırsatta dile getiriliyor ama sevgide alıntılarında oldukça yer edinmiş. Büyük aşk yaşadığı eşine nişanlıyken 900’den fazla mektup yazdığı biliniyormuş. 1919’da kızı Sophie’nin yetersiz beslenme ve zatüreden hayatını kaybetmesi ise Freud’un en acı kaybıymış.

Kısacası Freud; “Sevmek ve çalışmak insaniyetimizin mihenk taşlarıdır.” felsefesinde biriymiş.

Kitabın isminin cevabına gelecek olursak; “Mutluluk dediğimiz şey, tam anlamıyla, fazlasıyla engellenmiş ihtiyaçların (tercihen ansızın) tatmin edilmesinden doğar.” demiş Freud amca.

Tavsiye ederim. Doğrusuyla yanlışıyla önemli bir isim Sigmund Freud.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir