GenelYaşam

Teknosa Dyson V8 Absolute Ürün Şikayeti

Merhaba arkadaşlar 12.03.2021 günü Mall Of İstanbul Avm’deki Teknosa’dan aldığım Dyson V8 Absolute marka ve model ürünün kutusunu açtığımda ürün üzerinde saman parçalarına benzer tozlar ve çiziklerle karşılaştım. Aşağıya fotoğrafları ekleyeceğim. Ürünü açar açmaz bu sorunla karşılaşıp hemen fotoğrafladıktan sonra Mall Of İstanbul’daki Teknosaya hemen telefonla bilgi verdim. Böyle bir şeyin olamayacağını ve ürünü görmek istemeleri üzerine tekrardan Teknosaya gittim ve ürünü orada beraber incelemeye koyulduk.

Orada Teknosa içinde Dysondan sorumlu olduğunu söyleyen bir kişi hemen eline bir ıslak mendil alarak bu tozların ve çiziklerin kutudan geçtiğini söyleyerek silmeye başladı. Bende silmesine itiraz ettim. Ürünün toz haznesinin içinde ve dışında da tozlar ve çizikler mevcuttu. Süpürgenin metal turuncu borusunda da sürtünmeden kaynaklı izler mevcuttu. Ürünün toz çekme başlıklarında aşağıda fotoğraflarda daha net göreceğiniz kullanıldığını ispatlar nitelikte tozlar vardı.

Ancak Mall Of İstanbul’daki Teknosa da Dyson sorumlusu olduğunu söyleyen kişi bunların normal olduğunu ve herhangi bir sorun olmadığını söyledi. Üründe sorun olmadığını ve çiziklerin, tozların normal olduğunu belirterek beni ikna etmeye çalıştı. Bende ürüne 3.499,00 TL para verdiğimi bu şekilde çizik bulunan ve kullanılmış gibi olan ürünü almak istemediğimi ürünün değiştirilmesini istedim. Ellerinde aynı üründen bulunmasına rağmen ürünü değiştiremeyeceklerini Dyson firmasına incelemeye göndereceklerini söyledi. Bende bu işleyişin Dyson firması ile kendi aralarındaki bir anlaşma olduğunu, ben ürünü Teknosadan aldım değişim yapın Dyson’dan gelecek sonuçla siz ilgilenirsiniz dedim.

Sonuçta ürünün ücretini ödeyerek ben Teknosadan aldım ve ürünün böyle çıkmasında hiç bir kusurum yok müşteri olarak. Anlayacağınız hem ürünü alamadık hem de paramızdan olduk. Paranın Dyson ürünü inceledikten sonra 20 iş günü içerisinde yatacağını söylediler. Mall Of İstanbulun içerisinde Dyson’un kendi standı da varmış bunu sonradan akıl ettim ve oraya gidip sizinle de paylaştığım fotoğrafları gösterdim. Sıfır cihazda böyle çizikler ve tozların olması normal mi dedim oradaki çalışan da bu toz ve çizikler hiç normal değil böyle bir şey olamaz dedi.

Bütün bu uğraşlarım ve moral bozuklarımdan sonra bende şikayet var isimli siteye şikayetimi yazdım. 1 gün sonra beni Teknosa müşteri hizmetlerinden bir bayan aradı, Teknosa mağazasında ki kişilerin söylediği aynı şeyleri söyledi. Ancak daha üst yöneticilerimize ileteceğim müşteri memnuniyeti açısından size belki yardımcı olabilirler dedi. Fakat ondan sonra arayan soran olmadı.

Yasal olarak haklarımı araştırdığımda 6502 sayılı tüketicinin korunması hakkında kanunun 11 maddesine ulaştım. Bu maddeye göre;

Tüketicinin seçimlik hakları (Madde 11)
Madde 11 malın ayıplı olması halinde tüketicinin başvurabileceği hakları düzenlemektedir. Bu fıkra tüketiciye dört haktan istediğini seçme imkanı vermektedir. Satıcı tüketicinin tercih ettiği bu talebi yerine getirmekle yükümlü kılınmaktadır. Buna göre;
(1) Malın ayıplı olduğunun anlaşılması durumunda tüketici;
a) Satılanı geri vermeye hazır olduğunu bildirerek sözleşmeden dönme,
b) Satılanı alıkoyup ayıp oranında satış bedelinden indirim isteme,
c) Aşırı bir masraf gerektirmediği takdirde, bütün masrafları satıcıya ait olmak üzere satılanın ücretsiz onarılmasını isteme,
ç) İmkân varsa, satılanın ayıpsız bir misli ile değiştirilmesini isteme,
seçimlik haklarından birini kullanabilir.
Tüketici, satıcıya karşı bu taleplerden istediğini yöneltebilir. Ancak tüketicinin kullanmak istediği talep karşı tarafa ulaştıktan sonra tüketici seçmiş olduğu bu talebi değiştirememektedir.

Bende bu maddelere dayanarak E-devlet üzerinden Ticaret bakanlığı Tüketici hakem heyetine başvurdum ve sonucunu bekliyorum. Şikayetim sonuçlandığında bu yazıyı güncelleyip sonuç hakkında detaylar vereceğim. Son olarak demek istediğim Dyson marka bir ürün alacaksam Dyson‘un kendi üreticisinden alırım en azından ürün iade süreçlerinde bu kadar sorun yaşamazdım. Bu ürünü almak isteyenlere yardımcı olmak dileğiyle. Eğer sizde Teknosa’dan aldığınız bu üründe buna benzer bir sorun yaşadıysanız aşağıda yorum kısmına belirterek paylaşabilirsiniz.

4 thoughts on “Teknosa Dyson V8 Absolute Ürün Şikayeti

 • Mustafa

  Aynı şeyi ben de yaşadım.Cevahir teknosadan aldığım dyson v10 kullanılmış çıktı.Aynı süreci bana da uyguladılar.Aklım almıyor teknosa koca bir letgo olmuş maalesef bende yasal olarak arayacağım hakkımı.

  Yanıtla
  • Emre Cenk

   Maalesef bunu savunuyorlar birde… Bana para iadesi yapacaklarmış ancak benim mağduriyetim bu şekilde giderilmiyor maalesef. Belki de bu durumla sık sık karşılaştıkları için Teknosa o anda değişim yapmıyor diye düşünmeye başladım.

   Yanıtla
 • Sercan

  sorun teknosa’da değil. ben ürünü dyson resmi sitesinden aldım çizik çıktı. sonra akasya’daki mağazalarından aldım oradaki de çizik çıktı. her iki ürünü de iade ettim. bence avrupa ve amerika’da iade edilen ürünlerin çöplüğü olmuş Türkiye. hiç bir süpürgelerinin sıfır olduğuna inandıramazlar artık beni.

  Yanıtla
  • Emre Cenk

   Evet dediğiniz gibi de olabilir. Bildiğiniz bariz kullanılmış dyson süpürgeyi verdiler sıfır diye. Dikkatli olmak lazım.

   Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir