İsveç Diyeti Nedir? İsveç Diyeti Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nedir?

İsveç Diyeti Yapan Kişiden Diyet Hakkında Bilgiler

İsveç diyeti, 6 günden az yapılmayan ve 13 gün süren bir diyettir. 13 gün toplamında 1000 kalorinin altında yiyeceğin tüketildiği diyette kalori miktarı günlere göre değişiklik gösteriyor. İsveç diyeti dünya çapında “Rigshospitalet Diyeti” diye bilinmektedir.

Kişiden kişiye değişiyor fakat diyetin kurallarına tam olarak uyulduğunda 13 günün sonunda 5- 15 kilo arasında kilo kaybı görüldüğü biliniyor. Diyeti yapanların yaşı, kilosu, gün içinde yaptığı faaliyetler, metabolizma hızı gibi birçok değişken kilo verme sonucunu etkiliyor.

İsveç Diyeti Kuralları

*Günde en az 2 litre su içilmeli
*Diyete 13 günden fazla devam edilmemeli, 6. güne gelmeden diyet bırakılmamalıdır
*Diyet üç aydan daha kısa sürede tekrarlanmamalı
*Öğle ve akşam yemekleri aynı gün içerisinde değiştirilebilir

Kimler İsveç Diyeti Yapmamalı?

Diyeti kimlerin yapamayacağını söylerken kendi tecrübelerimden kaynaklı olduğunu söylemek isterim. Vücut dirençsiz kalacağı için herhangi bir kronik rahatsızlığı olanlar; şeker, tansiyon, kalp rahatsızlığı gibi bu diyeti yapmaya başlamadan önce doktorlarına sormadan başlamamalılar.

Kronik rahatsızlık dışında ağır bir işte çalışılıyorsa veya öğrenci olup sınavlara hazırlanılıyorsa bu diyeti tavsiye etmiyorum. Diyetin yan etkileri olarak halsizlik ve vücut dirençsizliği var. Bu sebepten dolayı bu diyeti yapacakların ev hanımı veya iş konusunda rahat bir mesleğe sahip olan kişilerin yapabileceğini söylemek isterim.

İsveç Diyetine Nasıl Karar Verdim?

İsveç Diyeti ile ilk kez belki de 8-10 sene önce tanıştım. Bir ablam kilo verme niyetine girmişti ve yemek yemeyi bırakıp metabolizmasını hızlandırmak ve aç kalmaya alışabilmek için bu diyeti yapmıştı. 13 günlük bir süreç zarfında 9 kilo vermişti. Diyetten sonra yine az yemeye devam edip çok kısa bir süre içinde yaklaşık dokuz, on zaman diliminde 30 kilo vermişti.

Kendimden bahsedecek olursam orta okul döneminde kilo almaya başladım. Olmam gereken kilomdan her zaman hep çok fazlaydım. 2016 yılında kilo vermeye niyetlendim ve ablamın uyguladığı gibi İsveç diyeti yapmaya karar verdim. Öğrenciydim ve bu diyete 6 gün dayanabildim. 6 günün sonunda 3,5 kilo vermiştim. Diyetten sonra az yemeye devam ettim. Hayatımdan yağlı yiyecekleri fast food tarzı şeyleri en önemlisi şeker ve karbonhidratı çıkarmıştım. Fakat istikrarlı davranmadım ve bir sene uğraşlarımın sonucunu bir sonraki sene içinde geri aldım.

2019 yılının haziran ayında 90 kilo olduğumu gördüm ve porsiyonumu azaltıp her şeyden yeme fikrine karar verdim. Fakat 2020 haziran ayında 82.2 kiloydum. 15 Haziranda tekrardan İsveç diyetine yapmaya karar verdim ve bu seferki planım tamamen sıkı bir diyet olacak.

Bu yazıyı yazmamdaki amaç ben gibi kilo verme sürecinde başarılı olamayanlara bir nebzede olsa cesaret verebilmek. Asla pes etmemeyi öğrenebilmek.Diyetimde İlk Günlerim

İlk olarak söylemem gereken şey ‘KARAR VERİN, İSTEYİN, ASLA PES ETMEYİN’’

Bugün 17 haziran 2020.. Diyetimin ikinci günü biraz da olsa açlığa alıştım diyebilirim. Fakat baş ağrıları ve halsizlik var. 16 haziran sabahı tartıldığımda 82.2 iken bu sabah tartıldığımda 81.0 dım yani 1 günde 1 kilo 200 gram kaybetmişim.

İlk günümü anlatacak olursam eğer sabah çok kararlı uyandım. Yapabileceğime inandım. Ailemin de desteğinden söz etmek isterim. Bu süreçte motivasyon çok önemli. Yanınızda size inanan birileri olduğu sürece kesinlikle daha fazla hırslanıyorsunuz. İlk gün diyet listemi gerçekleştirdim. Karın guruldamalarını duymazdan geldim. Karnım her guruldadığında su içtim. Açlık mideme inatla uyarı gönderiyordu ama ben daha inatçı davrandım. Mutfağa öğünlerim dışında sadece su içmeye gittim. Akşam öğünümü saat 6 da yedim. Beynimi saat 18.00’ den sonra sadece su içeceksin diye şartladım.  Akşam yemeğinden sonra saat 19.00’da 1 saatlik hızlı yürüyüş yaptım.

Egzersiz kesinlikle çok önemli. Spor yapamıyorsak kesinlikle yürüyüş yapmamız gerekiyor.

Diyetimde 7. Günüm

6. güne kadar diyetim çok iyiydi. Bazen zorlandım dayanamayacak hale geldim fakat zayıflamış fazlalıklarımdan kurtulmuş olduğum günlerin hayalini kurup pes etmedim. Kendime bir kıyafet aldım hedef kiloma ait bir bedende. Ve her gün o kıyafeti giyip bunun içine gireceğim deyip kendimi hırslandırdım. Size tavsiyem bunu yapmalısınız. Kalan 7 günü tamamlama kararı aldım.Diyetimin Son Günleri

Diyetimin 10. günü tartıldığımda kilom 77.7 ve 4.5 kilo kaybım var. 11 ve 12. günlerde bir kayıp elde etmedim. Artık acıkma hissini kaybetmiştim sanırım aç kalmaya alıştım. Aslında bakarsanız almanız gereken vitamin ve proteinlerinizi alıyorsunuz sadece beynimizdeki açlığı yenmemiz gerekiyor. Mide açlığa daha alışkın önemli olan beynimizdekini yenebilmek. ‘’İNANIN, HIRSLANIN, KAZANACAKSINIZ’’

Diyetin bitti ve 13 günü ardında bırakıp 14. gün sabahında tartıldığımda 77.0 kiloydum. 13 günde 5.2 kilo gitmişti. Artık midemi küçültmüştüm. Ve bundan sonra ne yapmam gerektiğini daha iyi biliyordum. Zengin menülere kızartılmış sebzelere yağlı yiyeceklere keklere pastalara hayatımda uzun bir süre yer olmayağına karar verdim. Sağlığım benim için her şeyden daha önemli. Siz de yapabilirsiniz.

Biliyorum artık diyet listesi nerde diye merak ediyorsunuz…

Listeyi bilerek en sona sakladım. Hırslanıp hemen yapmak istemeniz için.

İSVEÇ DİYETİ MENÜSÜ:

1. gün

Sabah: 1 fincan kahve (1 kesme şeker serbest)

Öğle: 2 domates, 2 yumurta, 1 porsiyon haşlanmış ıspanak

Akşam: 200 gram biftek, zeytinyağı ve limon eklenmiş salata

2. gün

Sabah: 1 fincan kahve (1 kesme şeker serbest)

Öğle: 100 gram yoğurt, 1 dilim salam

Akşam: 200 gram biftek, yeşil salata ve 1 meyve

3. gün

Sabah: 1 dilim kızarmış ekmek, 1 fincan kahve (1 kesme şeker serbest)

Öğle: 1 domates, 1 porsiyon haşlanmış ıspanak, 1 meyve

Akşam: 1 dilim salam, 2 haşlanmış yumurta, yeşillikli salata
4. gün

Sabah: 1 dilim kızarmış ekmek, 1 fincan kahve (1 kesme şeker serbest)

Öğle: 1 rendelenmiş havuç, 1 haşlanmış yumurta, 25 gr yağsız beyaz peynir

Akşam: 100 gr yoğurt ve 2 dilim portakalın suyu

5. gün

Sabah: Limon ilave edilmiş 1 büyük rendelenmiş havuç

Öğle: 200 gr haşlanmış balık, limonlu ve yağsız

Akşam: 200 gram biftek, 1 porsiyon brokoli ve yeşil salata

6. gün

Sabah: 1 fincan kahve (1 kesme şeker serbest)

Öğle: 1 büyük rendelenmiş havuç, 2 haşlanmış yumurta

Akşam: 200 gram derisi alınmış tavuk, yeşil salata

7. gün

Sabah: Şekersiz çay

Öğle: 200 gr ızgara et ve 1 meyve

Akşam: Yenilmeyecek

8. gün

Sabah: 1 fincan kahve (1 kesme şeker serbest)

Öğle: 1 porsiyon haşlanmış ıspanak, 2 haşlanmış yumurta, 1 domates

Akşam: 200gr biftek, zeytinyağı ve limon ilaveli yeşil salata9. gün

Sabah: 1 fincan kahve (1 kesme şeker serbest)

Öğle: 1 dilim salam ve 100 gr yoğurt

Akşam: 200 gr biftek, yeşil salata, 1 meyve

10. gün

Sabah: 1 dilim kızarmış ekmek ve 1 fincan kahve (1 kesme şeker serbest)

Öğle: 1 domates, 1 porsiyon haşlanmış ıspanak, 1 meyve

Akşam: 1 dilim salam, 2 haşlanmış yumurta, yeşil salata

11. gün

Sabah: 1 dilim kızarmış ekmek yanında 1 fincan kahve (1 kesme şeker serbest)

Öğle: 1 rendelenmiş havuç, 25 gr yağsız peynir, 1 haşlanmış yumurta

Akşam: 100 gr yogurt, 2 dilim portakalın suyu

12. gün

Sabah: 1 fincan kahve (1 kesme şeker serbest)

Öğle: 1 büyük rendelenmiş havuç, 2 haşlanmış yumurta

Akşam: 200 gr derisiz tavuk, salata

13. gün

Sabah: 1 fincan kahve (1 kesme şeker serbest)

Öğle: 1 büyük rendelenmiş havuç, 2 haşlanmış yumurta

Akşam: 200 gr derisiz tavuk, salata

GERÇEKTEN DİYETE UYUP BOL BOL SU İÇİP YETERİ KADAR EGZERSİZ YAPTIĞINIZDA İMKANSIZ DİYE BİR ŞEY OLMADIĞINI KENDİ GÖZLERİNİZLE GÖRECEKSİNİZ… DİYETİ DENEYENLER YAZIMIZIN EN ALTINDA Kİ YORUM KISMINA YORUMLARINI YAZARAK DİĞER İNSANLARA BU KONUDA FAYDALI OLABİLİRLER.Yazarımızın İnstagram adresine buraya tıklayarak hemen ulaşabilirsiniz...

Bu Yazılarımıza da Göz Atın

Ada Çayı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir