YaşamSağlık

Papatya Çayının Muhteşem Faydaları

Papatya çayı, antioksidanlarla dolu bir çaydır. Papatya çayının en önemli faydaları arasında uyku düzenleyici, cildi koruma ve adet kramplarını yatıştırma olduğunu biliniyor. Papatya çayının faydaları nelerdir, bilmemiz gerekenler nelerdir gelin hep birlikte inceleyelim.

Papatya Çayının Faydaları

Adet kramplarını yatıştırır

Regl dönemleri boyunca her gün tok karnına içilen bir fincan papatya çayı sancıları hafifletecektir. Papatya çayının kasları gevşetme özelliği sayesinde kramplar seyrelecektir.

Kan şekerini dengeler

Şeker hastalığı olan kişiler için papatya çayı yardımcı bir içecektir. Kan şekeri seviyesini düşürür ve kandaki insülin miktarını düzenler. Bu bakımdan diyabeti önleyici etkisi vardır.

Uyku düzenleyicidir

Uykuya dalmakta zorluk çekenler, uyku bozukluğu olanlar için papatya çayı etkili bir çözüm olacaktır. Papatya çayı uykuyu tetikler ve daha iyi uyunmasına yardımcı olur.

İltihabı azaltır

Papatyaların güçlü antispazmodik ve anti-enflamatuar özelliği bulunduğundan iltihapları önler. Özellikle mide ve bağırsak kramplarının tedavisinde etkilidir. Papatya çayı düzenli olarak tüketildiğinde bulantı, kas spazmları, mide rahatsızlıkları gibi sorunları azaltmaya yardımcı olur.

Cilt sağlığını korur

Papatya çayı cilt sorunlarını tedavi etmek için topikal olarak da kullanılabilir. Özellikle kaşıntılı ve döküntülü cilt hastalıklarını tedavi etmede yardımcıdır. Aynı zamanda egzama ve rosa gibi cilt tahrişlerini giderir. Papatya çayı cilt tahrişlerini gideren anti-enflamatuar ve antioksidan özelliklere sahiptir.

Stres ve kaygıyı giderir

Papatya çayının en çok kullanım sebeplerinden biri, stres ve kaygıdan kurtulmaya yardımcı olmasıdır. Papatya çayının sıcak ve yatıştırıcı etkisi, vücudunuzdaki serotonin ve melatonin seviyesini artırmaya yardımcı olabilir. Bu hormonlar stresi ve kaygıyı yatıştırır, ayrıca migren ve baş ağrılarından da rahatlama sağlar.

Solunum yolu hastalıklarına iyi gelir

Sinüzit, nezle gibi bir hastalığı olanlar papatya çayının buharını soluyarak iyileşmelerine yardımcı olacaktır. Ayrıca farenjit, bademcik iltihabı, ağız ve boğaz iltihaplarında gargara olarak kullanılabilir.

Osteoporozu önler

Osteoporoz yani kemik erimesini yavaşlatabilir. Papatya özü kemik oluşturan hücreler olan osteoblastların aktivitesini uyarmaya yardımcı olur.

Saç bakımına yardımcıdır

Papatyada bulunan anti-enflamatuar bileşenler, kafa derisindeki tahrişi hafifletmeye, saç tellerini güçlendirmeye, kepeklenmeyi gidermeye ve genel olarak saçlara ipeksi bir görünüm kazandırmaya yardımcı olur.

Ağız ve diş sağlığına iyi gelir

Papatya çayının diğer bir faydası da antiseptik özellik taşımasıdır.
Ağız kokusunu engeller, diş çürümelerine engel olur.
Diş ve diş etlerini korur. Diş ağrılarına da iyi gelir.

Papatya Çayı Nasıl Yapılır

1 bardak kaynatılmış içme suyu içine 1 tatlı kaşığı kurutulmuş papatya çiçeği ekleyelim
Ağzını kapatarak 5-10 dakika demlenmeye bırakalım.
Günde 2-3 defa tüketebilirsiniz.

Papatya Çayını Kimler İçmemeli

*Çiçek ya da polene alerjisi olanlar
*İçinde kan inceltici madde bulunduğundan kanama bozukluğu olan kişiler
*Hamile ve emziren kadınlar doktorlarına danışmadan papatya çayını tüketimine dikkat etmeliler.

Yazarımızın İnstagram adresine buraya tıklayarak hemen ulaşabilirsiniz...

Bu Yazılarımız da İlginizi Çekebilir
Ada Çayı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir