Uzlaştırmacı Olmak İçin Aranan Şartlar

Uzlaştırmacı olmak için hangi bölümlerden mezun olunması gerekmektedir ? Nasıl uzlaştırmacı olunur ? Uzlaştırma sınavı başarı puanı kaçtır ? Uzlaştırmacı ücretleri ne kadar ? Uzlaştırmacı olmak için ne yapılmalıdır gibi soruları aşağıda cevapladık gelin bereberce bakalım ve nasıl uzlaştırmacı olunur öğrenelim..

Hangi Bölüm Mezunları Uzlaştırmacı Olabilir ?

Uzlaştırmacı olabilmek için şimdi sayacağımız bölümlerden lisans mezunu olanlar uzlaştırmacı olabilirler. İkdisat fakültesi, Hukuk fakültesi mezunları,Siyasi bilimler, İdari bilimler fakültelerinin gerekli hukuk derslerini almış olanları, Maliye bölümü mezunları uzlaştırmacı olabilirler. Bu bölümlerden mezunsanız uzlaştırmacı olarak görev yapma imkanına sahip olabilirsiniz. Ayrıca belirtilen hukuk derslerinden en az ikisini görmüş olanlar başvuru yapabileceklerdir: Anayasa Hukuku, Ceza Hukuku(Genel Hükümler), Ceza Hukuku (Özel Hükümler), Ceza Muhakemesi Hukuku, Hukuk Başlangıcı/Hukuka Giriş/Hukukun Temel Kavramları/Temel Hukuk, Ticaret Hukuku, İş Hukuku, Borçlar Hukuku.

Nasıl Uzlaştırmacı Olunur ?

Yukarıda saydığımız bölümlerden mezun olan kişilerin uzlaştımacı olabilmesi için Adalet bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş Üniversitelerde Sürekli Eğitim Merkezleri (SEM) yada yetkilendirilmiş bazı kuruluşlar tarafından bu eğitim verilmektedir. Bu yetkili kuruluşların eğitimine katılıp sertifika almaya hak kazanan kişiler uzlaştırmacı sınavına girebilirler.

Uzlaştırmacı sınavının başarı puanı 70 iken son yapılan değişiklikle 2020 uzlaştırmacılık sınavının başarı puanı kısmen değişmişdir. Bu konuyla ilgili daha detaylı bilgi almak için 2020 uzlaştırmacılık başarı puan sistemi yazımıza buraya tıklayarak gözatabilirsiniz.. İlk uzlaştırmacılık sınavı 2018 yılında yapılmıştır. İkinci sınav 2020 yılında yapılacak olup henüz uzlaştırmacılık sınav tarihi belli olmamıştır. Peki bu sınavdan da başarıyla geçen uzlaştırmacıların aldığı ücretler ne kadardır ona bakalım.

2020 Yılı Uzlaştırmacı Ücretleri

09.02.2020 yılında resmi gazete de yayınlanarak yürürlüğe giren yeni uzlaştımacı asgari ücret tarifesi belli olmuştur. Yeni ücret tarifesi aşağıdaki gibidir..

MADDE 7 – (1) Uzlaştırma ücretinin takdirinde uzlaştırma raporunun tamamlandığı tarihte yürürlükte olan Tarife esas alınır.

Tarife

MADDE 8 – (1) Bu Tarifeye göre verilecek uzlaştırmacı ücretleri aşağıda gösterilmiştir:

a) Uzlaştırma sürecinin teklif aşamasında olumsuz sonuçlanması hâlinde; 145-218 TL,

b) Uzlaştırma sürecinin olumlu sonuçlanması halinde;

1) 2-3 kişinin uzlaştırılması durumunda 436-582 TL,

2) 4-6 kişinin uzlaştırılması durumunda 582-727 TL,

3) 7-9 kişinin uzlaştırılması durumunda 727-872 TL,

4) 10 ve daha fazla kişinin uzlaştırılması durumunda 872-1018 TL,

c) Uzlaştırma sürecinin olumsuz sonuçlanması hâlinde;

1) 2-3 kişinin taraf olması durumunda 218-290 TL,

2) 4-6 kişinin taraf olması durumunda 290-363 TL,

3) 7-9 kişinin taraf olması durumunda 363-436 TL,

4) 10 ve daha fazla kişinin taraf olması durumunda 436-508 TL,

arasında ücret ödenir.

Yürürlük

MADDE 9 – (1) Bu Tarife yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

Uzlaştırmacı olmak isteyen herkese şimdiden başarılar diliyorum..

Bunlar da İlginizi Çekebilir
Uzlaştırma Sınav Başvuruları Ne zaman?
2020 Bilirkişilik Başvuruları Ne Zaman ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir