Uzlaştırmacılık

2020 Uzlaştırma Sınav Tarihleri Neden Açıklanmıyor ?

2019 yılının son aylarında uzlaştırmacılık eğitimlerinin bitmesinin ardından ilk defa uzlaştırmacılık yapacak kişiler sınav tarihini merakla beklemektedir. Çünkü verilen eğitim ile yapılması halen beklenen sınavın arası uzamaktadır ve sınavla ilgili herhangi bir açıklama da yapılmamaktadır. Uzlaştırmacılık eğitiminde öğrenilen bilgiler de zamanla tazeliğini kaybetmektedir. Belirli eğitim seviyesindeki insanların, adalete yardımcı olmak için gönüllü oldukları uzlaştırmacılık, bunu yaparken cüzi miktarda ek gelir elde etmek isteyenlerin de yapmak istedikleri bir görev haline de gelmiştir.

Bu görevi yapmaya gönüllü insanlar belirli bir ücret karşılığında uzlaştırmacılık eğitimini ve sertifikasını almışlardır. Uzlaştırmacılık eğitim tarihleri, uzlaştırmacılık eğitimi verebilecek kurumlar, uzlaştırmacılık eğitim ücretleri gibi konuların net şekilde belli olması ancak uzlaştırmacı sınav tarihlerinin bu saydıklarımız gibi net olmaması uzlaştırmacılık yapmak isteyen ve eğitimini alan herkesi biraz hayal kırıklığına uğratmıştır. Yaşadığımız korona virüsü salgını sürecinde biraz daha sekteye uğrayan uzlaştırmacılık sınav tarihlerinin açıklanması, adalete yardımcı olmak isteyen uzlaştırmacı adayları tarafından merakla beklenmeye devam edilmektedir. Sizler de bu konu hakında ki görüşlerinizi yazımızın en altında bulunan yorum kısmına yazabilirsiniz..

Bu Yazılarımıza da Göz Atabilirsiniz

2 thoughts on “2020 Uzlaştırma Sınav Tarihleri Neden Açıklanmıyor ?

 • Lütfi Budak

  2019 yılında kısıtlı olan bütçemizden tasarruf ederek 1200 tl ücret ödeyip Alternatif Çözümler Daire başkanlığının belirlediği süre kadar zaman ayırıp yetki verilmiş Üniversiteden adaylık belgesi alarak Uzlaştırma sınavını beklemeğe başladık ancak sınav açılmadığı gibi açılıp,açılmayacağı hakkında bir bilgilendirme dahi yapılmadı. Halbuki Açık öğretim fakultelerinin uyguladı sınav yönetmeliği uygulanarak uzaktan sınav yapılabilir ve bekleyen adayların mağduriyetleri giderilmiş olurdu. Uzlaştırmacı olmak hayali olanların her geçen gün bu beklentisi ilgisizlik nedeniyle karamsarlığa dönüşmektedir. Adalet dağıtan bir kurumun insanların beklentilerini görmezden gelmeleri şahsen bende hayali hüsran yaratmıştır. Uzlaştırmacı adayı olarak Adalet Bakanlığı Alternatif Çözümler daire başkanlığından bir açıklama bekliyorum. Bütün Uzlaştırmacı ve Uzlaştırmacı adaylarını selamlıyorum.

  Yanıtla
  • Emre Cenk

   Uzlaştırmacılık belgesini alan ve sınavı bekleyen herkesin adına çok güzel bir yorum yapmışsınız. Umarız uzlaştırmacılık sınav tarihini en kısa sürede açıklarlar.

   Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir