TeknolojiBilişimYaşam

D-Smart Anket Dolandırıcılığına Dikkat

Merhaba değerli okurlarımız, son zamanlarda internet üzerinden anket dolandırıcılığı yapılmaktadır. Özellikle video indirme sitelerinde karşınıza çıkan ve yeni bir sekmede açılan bu anket’te siz hangi internet sağlayıcısını kullanıyorsanız ona göre anket soruları çıkmaktadır. Örneğin D-Smart ile ilgili bir akette, aynı D-Smart’ın, müşteri memnuniyetini sağlamak için yapacağı gibi çok profesyonel ve sosyal mühendislikle hazırlanmış sorularla karşılaşıyorsunuz. Bu soruları gayen olağan ve müşteri memnuniyeti odaklı oluyor ve bu soruları cevapladıktan sonra cep telefonu gibi bir takım hediyeler kazanacağınız söyleniyor.

Ayrıca karşınıza çıkan bu sayfada D-Smart kullanan ve sayılı müşterilere sunulmuş hediye kazanma anketidir şeklinde de yazılar yazılıyor ve bu yazıyla olay daha inandırıcı bir hal alıyor. Sahte anketin en altlarında da “Hediyem kargoya verilmiş”, “İnanmamıştım ama hediye kazandım yola çıkmış şuan”, “Hediyem elime ulaştı” şeklinde sahte ve inandırıcılığı artıran yorumlar bulunmakta. Tabi profesyonelce hazırlanmış bir web sayfası içinde çıkan yine profesyonelce sorularla karşılaşan kullanıcılar bu tarz anketlere araştırma yapmadan hediye kazanmak ümidiyle kolayca inanmaktadırlar.

Evet arkadaşlar kullandığınız ADSL şirketinin kendi resmi web sitesinde duyurulmamış hiç bir anket ve hediye kazanma reklamlarına inanmayın. Oldu ki inandıysanız internetten biraz araştırma yapmanızda büyük fayda var. Bu tarz sahte anketlere hem kişisel bilgilerinizi kaptırıyorsunuz hemde paranızı… Bu dolandırıcılar şuan sizin adınızı, soyadınızı, telefon numaranızı, ev adresinizi biliyorlar. Para kaybetmekte cabası oluyor. Peki böyle bir sahte anket dolandırıcılığında paramızı bu kişilere kaptırdıysak ne yapmalıyız ?

D-Smart Anket Dolandırıcılarına Paramızı Kaptırdıysak Ne Yapmalıyız ?

Eğer sizde sahte D-Smart ve türevleri anketlere paranızı kaptırdıysanız öncelikle yapmanız gereken şey bankanızla irtibata geçip şüpheli işlem kaydı oluşturmak olmalıdır. Bu kaydı oluşturduktan sonra D-Smart yada hangi internet sağlayıcısı gibi geldiyse anket, oranın müşteri temsilcisine bağlanıp durumu izah etmenizde fayda var. Çünkü bu reklam tespitlerime göre hilantius.info isimli siteden gelmektedir. Bu siteye de bir video indirme sitesinden yönlendirme yapılmaktadır. ADSL şirketinizle görüşürseniz en azından toplu şikayetler dikkate alınabilir ve bu tarz dolandırıcılık siteleri hakkında hukuki süreç başlatılıp ülkede yasaklatılabilir.

Bu olayla karşılaşan herkese geçmiş olsun diyorum ve yazımızın en altına yorum bölümüne bu olayla nasıl karşılaştığınızı yazıp hem diğer kullanıcıları bilgi sahibi edebilirsiniz hemde bizim de bilmediğimiz farklı şeyleri öğrenmemize yardımcı olabilirsiniz.

Bizi buraya tıklayarak instagram adresimizden takip edebilir bu tarz güncel konulardan haberdar olabilirsiniz.

Bu Yazılarımıza da Göz Atabilirsiniz

Türknet Anket

Türknet Anket Dolandırıcılığına Dikkat Edin

3 thoughts on “D-Smart Anket Dolandırıcılığına Dikkat

 • Levent Karasu

  Aynı anketle ben de karşılaştım, çok bariz bir şekilde dolandırıcılık yapıyorlar, resmi olmayan web sitelerine mutlaka dikkat edin, saçma sapan URL lere sahip sitelerden kesinlikle alışveriş yapmayın..

  Yanıtla
 • hatice

  Banada böyle bi anket geldi ankete seçilen sayılı kişiymişim güya 😀 anketi tamamladıktan sonra cep telefonu hediye edilecek yazısıyla karşılaştım istediğiniz telefondan birini seçin yazısı geldi birine tıkladıktan sonra adınız soyadınız adres, kart numarası bilgilerim istendi bende girdim hepsini ama onaylamadım biraz araştırmak istedim ne kadar doğru diye çok şükür sizin sayfanızla karşılaştım bu dolandırıcılığa sizin sayenizde düşmedim. Teşekkürlerimi sunuyorum

  Yanıtla
  • Emre Cenk

   Çok geçmiş olsun böyle konularda dikkatli olmak ve araştırmak gerekli…

   Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir