Vodafone Anketi Adı Altında Dolandırıcılık

Son zamanlarda çok duyduğum dolandırıcılık çeşitlerinden birisi hangi internet operatörünü kullanıyorsanız yada ADSL şirketi kullanıyorsanız ona göre karşınıza çıkan bir anket.. Ben bu olayla bir video indirme sitesinde karşılaştım. Diğer anket yapılan sitenin adı ise hilantius.info idi. Vodafone kullanıcılarının karşısına çıkan bu sahte ankete dikkat edin. Öncelikle vodafone kurumsal web sitesini incelemeden bu tarz anketlere katılmayın.

Tamamen vodafone kurumsal sitesine benzetilmiş bir site ve vodafone müşteri memnuniyetini sağlamak için hazırlanmış sorularla sizi dolandırmaya çalışabilirler. Size çıkan yazıda belirli vodafone kullanıcıları arasından seçilmiş sınırlı sayıda kişisiniz anketimizi cevaplarsanız hediyeleri kazanacaksınız gibi bir yazı çıkıyor. Tamamen sosyal mühendislikle hazırlanmış çarpıçı cümleler vodafone resmi web sitesinin temasına benzerliğiyle birleşince tabi birde çok kolay yoldan hediye kazanmak olunca işin ucunda bu ankete katılmanız için büyük bir sebep doğuyor.Yukarıda da dediğim gibi hangi ADSL şirketi yada operatörü kullanıyorsanız onunla ilgili bir anket çıkıyor karşınıza. Benim karşıma da Türknet ile ilgili inandırıcı bir anket çıkmıştı. Sorular gayet doğal ve samimiydi. Bende sonunda ne olacak diye merak edip ilerlemek istedim. Anket bittikten sonra fiyatı yaklaşık 11.000, 12.000 TL olan bir cep telefonu kazandığım açıklandı. O sayfanın altında da cep telefonum kargoya verilmiş, inanmamıştım ama gerçekten cep telefonu kazanmışım gibi bir çok inandırıcı yorum da bulunmakta idi.

Bende yine devam ederek karşıma çıkan ad, soyad, adres, telefon numarası bilgilerimi gerçek olmayan şekilde girdim ve sonunda ne çıkacak diye merak edip devam dedim. En sonunda kredi kartı bilgilerinin girilmesinin istendiği bir sayfa çıktı karşıma. Sözde kazandığım cep telefonunu yollamak için istenilen kargo ücretiymiş. Bende bu inandırıcı görünen işlemlere başka kişiler de inanmasın diye böyle bir yazı hazırlamak istedim. En azından böyle birşeyin gerçek olup olmadığını internet ortamında araştıran kişiler bu yazımla karşılaşırlarsa faydalı olurum diye düşündüm. Bu tarz olaylarla karşılaşanlar aşağıda yorum kısmına kendisine nasıl bir anket çıktığını anlatıp diğer insanlara da faydalı olabilirler..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir