SağlıkYaşam

Belgrad Ormanında Kene Isırmasına Dikkat

Haftasonunu Belgrad ormanında değerlendirmek isteyenler dikkat !!! Belgrad ormanında kene istilası diyebileceğimiz seviyede çok sayıda kene görülmektedir. Hatta bazı kişileri ısırdığı görülmüştür. Bu konuda hepinizi uyarmak istiyorum. Covid-19 sürecinde evinden çıkamayanların hem sosyal mesafe kurallarına uymak hemde temiz hava almak istemesi üzerinde geniş bir alana sahip olan Belgrad ormanına gitmeleri oldukça normal. Ancak ormanda gerek yürüyüş yaparken gerek de piknik yaparken dikkat etmeleri gereken bir konu var. Bu da kene istilası.

Belgrad Ormanında Artan Keneler

Geçmişten, Koronavirüs salgını çıkıncağa kadar bir çok kez Belgrad ormanına gittim ancak burada şimdiye dek hiç kene ile karşılaşmamıştım. Covid-19 sürecinden sonra çoğu kişi gibi bende Belgrad ormanına gidip temiz hava almak ve piknik yapmak istedim. Herşey çok güzel giderken vücuduma çıkmaya çalışan keneleri farkedince şoka uğradım ve hemen bulunduğum alandan uzaklaştım. Kısa bir yürüyüşten sonra tekrardan ormanın tamamen farklı biryerine oturdum. Aradan biraz zaman geçtikten sonra burada da keneler ile karşılaştım.

Bunun üzerine çevrede başka oturan ve piknik yapanları bu konuda uyararak orayı hızlı bir şekilde terk ettim. Hemen kene hakkında kısa araştırma yaparak arama motorlarından kene resimlerine baktım. Evet karşılaştığım küçük böcek türünün kene olduğunu teyid ettim. Ucuz atlattığımı düşündüğüm bu olay kısa süreli psikolojik etki yaratsa da erken farketmek biraz rahatlattı. Bende sizleri bu yazımla uyarmak istedim. Piknik yapacaksak bile ormanın üst kısımlarına çıkmak bana göre büyük tehlike oluşturuyor ve herkesi de bu konu da uyarıyorum.

Bu Yıl Şimdiye Kadar Görünen Kene Vaka Sayısı

Ülkemizde bu yıl kayıtlara geçen kene vakalarını araştırdığımda 10 Haziran itibariyle 480 kene vakasının görüldüğünü ve bunlardan 15 kişinin hayatını kaybettiğini öğrendim. Bundan daha fazla da kayıtlara geçmeyen kene vakası olduğunu da düşünmekteyim. Araştırmalarım sonucu kene eğer vücuda tamamen tutunmuşsa en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması gerektiğini öğrendim. Kırım kongo kanamalı ateş hastalığına sebep olan kene ısırmaları oldukça ciddiye alınması gereken bir konu.

Tüm kene türleri kırım kongo kanamalı ateş hastalığına sebep olmasa da sağlığımızı garantiye almak için sağlık kuruluşlarına başvurmamızda fayda var. Yaşadığımız bu süreçte Koronavirüs salgınından korunmaya çalışırken dışardaki diğer bir tehlike olan kene ısırmalarına karşı da kendimizi korumalıyız ve önlemimizi almalıyız. Sizde Belgrad ormanında kene vakası ile karşılaştıysanız ve şuan bu yazımı okuyorsanız başınıza kene ısırması vakasının nasıl geldiğini ve sonra neler yaptığınızı yazımızın en altında bulunan yorum bölümüne yazarak diğer okuyucularımıza bilgi verebilirisiniz.

Bu Yazılarımıza Da Göz Atabilirsiniz

ilk yardım

4 thoughts on “Belgrad Ormanında Kene Isırmasına Dikkat

 • Emine Dilek

  11.07.2020 de Belgrad Ormanına gittik. Eve gelip banyo yaptıktan sonra bacağımda yürüdüğünü gördüm. Vurdum ölmedi yere düştü yürümeye başladı.kene olduğunu anladım ve klozete attım. 1 gün sonra yeğenim kendi evindeyken elinde yürüdüğünü görmüş. Tüm çantaları boşaltıp içini taramama rağmen bugün 3.gun boynumda ısırmıs sekilde gördüm. Şu anda hastanede çıkarılmasını bekliyorum. Banyo yapmama rağmen saçımda kalabilir mi bilemedim

  Yanıtla
  • Emre Cenk

   Çok geçmiş olsun öncelikle. Evet maalesef çok küçükler ve görünmüyorlar iyi ki farkedip hastaneye başvurmuşsunuz umarım iyi sonuçlanır

   Yanıtla
 • Eyüp

  15 temmuzda belgrata gittik eşim ve kızımla bugun 18 i ayın araba sürerken bacagıma baktıgımda kene gördüm ben günde 3 defa duş alırım hiç farketmedim hemen hastaneye gidip cıkarttırdım. 2 gün sonra gel test yapalım dediler aman dikkat

  Yanıtla
  • Emre Cenk

   Çok geçmiş olsun. Belgrad ormanına gidenler kene ısırmalarına çok dikkat etmeliler. Özellikle piknik için daha yukarı taraflara ağaçların içine gidenler daha dikkatli olmalılar. Hatta ağaçların arasına girmeseler daha iyi olur.

   Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir