GenelYaşam

Ailenizle Evde Oynanabilecek En Güzel Oyunlar

Evde oynanabilecek oyunlar nelerdir ? Evde çocuklarla oynanabilecek eğlenceli oyunlar nelerdir ? Eskiden evde hangi oyunlar oynanırdı ? Şimdi evimizde ailecek oynanabilecek oyunlarımıza bakalım..

Yaşadığımız bu süreçte korona virüsünden korunmak için hem biz hem de ailemiz eskisine göre daha az dışarı çıkıyoruz ve zaruri olmadıkça çıkmıyoruz. Toplum sağlığı açısından uyguladığımız bu duyarlı davranışı ailecek oynayabileceğimiz oyunlarla daha eğlenceli hale çevirebiliriz. Eskiden internet ve televizyon yokken yada şimdiki gibi çok kullanılmıyorken oynadığımız bir çok oyun vardı.

Tabi bu oyunları şimdinin çocukları pek bilmese de çoğumuz bilir ve evde yetişkin anne babamızla da oynardık. Bende internet ve akıllı telefonlar yokken aileler nasıl eğleniyormuş, o zamanlar vakit nasıl eğlenceli geçiriliyormuş biraz hatırlatmak istedim ve yaşadığımız malum süreci nasıl daha güzel, farklı ve eğlenceli geçirebiliriz bunları bildiğim kadarıyla anlatmak istedim ve bir yazı kaleme aldım. Hadi gelin hep beraber okuyalım ve çocuklarımızı biraz olsun dijitalleşmeden uzaklaştıralım. Şimdi gelelim evde oynayabileceğimiz oyunlara 🙂Dama Nasıl Oynanır ?

Eskiden çoğumuzun evde oynadığı dama oyunu hem zekayı geliştiriyor hem de bir kaç adım ötesini hesaplamayı bizlere öğretiyor. Çok eğlenceli ve beyin kullanmaya da yarayan dama oyununu mutlaka evinizde oynamalısınız derim. Dama oyununu evde tavlanız varsa onu ters çevirip oynayabileceğiniz gibi satranç takımınızla da oynayabilirsiniz. Bu oyunu bilmeyenler aşağıdaki videoyu izleyip basit ama bir o kadar da zeka gerektiren oyunu oynayabilirler..

İsim Şehir Nasıl Oynanır ?

Eskiden evlerde çok oynanan isim şehir oyunu aşağıdaki resimde de görüldüğü gibi isim, şehir, bitki, hayvan, eşya, ülke şeklinde bir kağıt üzerine çizilerek başlanırdı. Misafirliklere gidildiğinde bile bu oyun çocuklar arasında bazen yetişkinler de oyuna dahil olarak oynanırdı. İsim şehir oyununu oynarken bir kişi alfabeyi saymaya başlar yanındaki kişi ona dur deyince hangi harf geldiyse o harfle ilgili isim, şehir… bulunur. Belii süreden sonra herkes birbirine yazdıklarını söyler ve gösterir. Aynı şeyleri yazanlar 5 puan farklı yazanlar ise 10 puan alırlar. Bu puanlar en sonunda hesaplanır kazananlar belirlenir.Beş Taş Oyunu Nasıl Oynanır ?

Eskiden sokaktan bulduğumuz taşlarla oynadığımız bu güzel oyun el göz kordinasyonunu güçlendirdiği gibi motor becerileri de kazandırarak fiziksel aktivite olarak da oynanabilir. Oyunun nasıl oynandığını videodan öğrenebilirsiniz.

Sessiz Sinema Nasıl Oynanır ?

Hem filmleri daha iyi öğrenmeye olanak tanıyan hem de insanın kendisini sessiz ifade etme özelliğini ortaya çıkaran sessiz sinema oyunu aynı zamanda da komik durumlar ortaya çıkararak güzel ve eğlenceli anlar yaşatıyor oynayanlara.. Bu oyunu oynamayı bilmeyenler aşağıdaki videodan sessiz sinema oyununu öğrenebilirler.

Sos Nasıl Oynanır ?

Kağıt üzerine çizilen karelere sırasıyla S O S harfleri konularak kareler doldurulmaya başlanır. Kareler doldurulduktan sonra yavaş yavaş S O S lar ortaya çıkmaya başlar ve S O S gördüğümüz her kısmı yukarıdan aşağıya, sağdan sola, soldan sağa, aşağıdan yukarıya, çapraz çizerek S O S lar sayılarak hesaplanır. En çok S O S sayısı kimde ise o oyunu kazanmış sayılır. Evde oynanabilecek basit ve çok güzel bir oyundur.Tombala Oyunu Nasıl Oynanır ?

Genellikle yılbaşında oynanan bu oyun neredeyse kültürümüze yerleşmiş gibi bir şeydir. Tombala oyununu aşağıdaki videodan öğrenebilirsiniz.

Satranç Nasıl Oynanır ?

Hem zeka gelişimine katkıda bulunan hem de yaptığınız hamlelerle bazen 5 adım ötesini hesaplamamız gereken bir oyun olan satranç evde oynanabilecek güzel oyunlardan bir tanesidir. Bu oyunu bilmeyenler aşağıdaki videoyu izleyebilirler.Her zaman oynanabilecek oyunlardan olan dama, isim-şehir, beş taş, sessiz sinema, sos, tombala, satranç oyunlarını hem sizlere hatırlatmaya çalıştık hem de malum korona virüsü dolayısıyla dışarıya çıkmamanın daha akıl karı olduğu bu durumda evde güzel vakit geçirebileceğimiz oyunlardan bazılarını tarif ettik ve hatırlatmaya çalıştık. Herkese iyi oynamalar.. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir