GenelTarih

Sizce Jeopolitik Konum Olarak Güzel Bir Yerde Miyiz?

Ülkemizin jeopolitik konumu sizce de denildiği kadar iyi mi gelin bunu beraber düşünelim

Tarih ve coğrafya derslerinde bize öğretilen hep jeopolitik konumumuzun çok iyi olduğuydu. Uzun uzun izlediğim tarih belgeselleri ve araştırmalarıma göre dünya haritasına da baktığımda Türkiye’nin konumu aslında pek de iyi sayılmaz. Buna hemen itiraz edenler olabilir tabi haklı sebepleri de vardır ancak eğer güçlü bir devlet değilseniz bizim yaşadığımız coğrafya çok zor bir konumda. Bunu tarihte girdiğimiz savaşlara bakarak görebileceğimiz gibi şuanda yakın coğrafyalarda yaşanan olaylara bakarak da anlayabiliriz.

Cennet vatanımızın her köşesi bir başka güzel her yerinde hem insan olarak hem doğa olarak binbir güzellikler mevcut. Ancak Dünya siyasetine baktığımızda dönen bütün oyunlar hep bu coğrafyalarda dönmüş. Yani sözün özü aslında denildiği gibi çok da iyi bir jeopolitik konumda değiliz. Çünkü güçlü değiliz. Ve bu coğrafya güçsüzlüğü affetmiyor, bunu daha önceden yaşadık. Başımıza ne gelmişse tam ortada kalmakran gelmiş ve hala da geliyor. Ben burda olaya farklı bir bakış açısı kazandırmak istedim. Ülkemizin konumunu değiştirecek değiliz. Ancak biz bu jeopolitik konumu kullanamıyorsak buda aslında iyi bir konumda değiliz anlamına geliyor.

Peki ne yapacaz kardeşim derseniz eğer haklı olarak; yapılacak şey cümle olarak çok kısa lakin yapma bakımından özveri isteyen bir eylem. O da, herkes elini taşın altına koyacak ve olağanca gücüyle yaptığı işi en iyi şekilde yapacak. Çok çalışmak.. Çok çalışmak.. Özveri ile çok çalışmak.. Ve bunları yaparken de unutmamamız gereken en önemli şey, bu işi çok hızlı yapmak ve hemen başlamak… Çünkü fazla zamanımız olduğunu düşünmüyorum ülke olarak…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir