GenelSağlıkYaşam

Peter Pan Sendromu Nedir?

Peter Pan Sendromu Belirtileri Nelerdir?

İlk defa 1983 yılında Dan Kiley isimli bir psikanalist tarafından ortaya atılmış bir sendromdur. İsmini Peter Pan romanındaki karakterden almıştır. Bu sendroma sahip kişiler büyümeyi istemeyen çocuksu hareketler sergileyen kişiliklerdir. Bayanlara nispeten erkeklerde daha çok görülmektedir. Bu hastalığa sahip kişiler sorumluluktan kaçan, çocuksu giyimi seçen ve giyimine özen gösteren kişilerdir. Bir işe kalkışırken başkalarının onayına ihtiyaç duyarlar. Bu kişiler sorumluluktan kaçarlar. Bekar olanlar sorumluluklarını ailelerine yüklemektedir, evli olanlar ise sorumlulukları eşlerine yüklemektedir.

Peter Pan Sendromu Belirtileri Nelerdir?
• İrade zayıflığı
• Sözünde durmama
• Görünüşüne aşırı dikkat etme
• Özgüven eksikliği
• Aşırı özgüvene sahip gibi gösterme

Genellikle sorumluluk almadan büyütülen çocuklarda bu sendrom görülmekltedir. Çok rahat ve özgür bir çocukluk geçiren hiçbir sorumluluğunu kendi yerine getirmeyen çocuklarda da bu sendrom görülebilir. Bu sendroma sahip kişiler büyümekten korktukları için çocuksu hareketlerde bulunurlar, sürekli çocukluğuna dönmek isterler. Bu sendrom psikolojik bir hastalıktır ve tedavi edilmelidir.

Eşler veya aileler bu sendroma sahip kişilerin sorumluluklarını kendileri almamalıdır. Eşler kişinin bir birey olduğunu ona hissettirerek destek olmalı, özgüven aşılayıp bu sendromun son bulmasında ona destek olmalıdır. Aksi taktirde hep çocuksu hareketlerle ve bu kişilikle hayatını geçireceğini düşünen kişiler ailesine ve eşine daha fazla zorluk yaşatabilirler.
Bu yüzden bu sendromun tedavisinde aileler büyük rol oynamaktadır. Aileler, bir uzman eşliğinde, bu sendromun yenilmesi için kişiye birey olduğunu hissettirecek tavırlar sergilemelidir.

Peter Pan Sendromu Çeşitleri Nelerdir?
• 10-15 yaş arası: Çocuk dış dünya ile bağlantısını, korku yüzünden, koparmaya çalışıyor. Görevlerinden kaçıyor ve yalnız kalıyor.
• 16-22 yaş arası: Kendini beğenme ve maçoluk hissediliyor.
• 23-25 yaş arası: Hayattan mutsuzluk ve rahatsızlık hissediliyor.
• 26-30 yaş arası: Sendrom ilerliyor ve durum daha vahim oluyor.
• 45 yaşından itibaren: Tekrardan çocuk olmaya çalışılıyor ve istenilmeyen hayat modundan uzaklaşılıyor.

Bu özellikler size tanıdık geliyor mu ? Günümüz toplumlarında bayanlara oranla erkeklerde daha çok görünen bu sendromun belirtileri eğer sizde veya herhangi bir yakınınızda var ise büyük öneme sahip psikolojik rahatsızlık olarak değerlendirilen Peter Pan sendromunu hafife almayın. Bu rahatsızlık için biran önce bir uzmandan destek istemenizde fayda var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir