SağlıkSporYaşam

Tibetin Muhteşem 5 Gençlik Hareketi

Bizleri daha fit ve sıkı bir görünüme kavuşturan tibetin beş hareketi aynı zamanda da gençleşmemizi de sağlayarak vücudumuzu daha çok harekete geçiriyor.. Bu hareketlerin sonucunda enerji seviyemiz yükselerek fiziksel açıdan olduğu gibi psikolojik açıdan da fayda sağlarız. Tibetin 5 hareketini denemeyenlere deneyen birisi olarak öneririm. Tibetin beş gençlik hareketi nasıl yapılır ? Tibetin 5 hareketinde her hareketin ayrı ayrı yapılışını ve faydalarına bakalım..

1.HAREKET

Kollarınızı ve bacaklarınızı resimdeki gibi açın ve saat yönünde derin nefes alıp vererek dönün. Bu hareket oksijen ihtiyacımızı doğru karşılamamızı sağlıyor ve dolaşım sistemimizi daha da geliştiriyor, baş ağrılarına da iyi geldiği söyleniyor.

2.HAREKET

Sırtüstü yatarak ellerinizi vücudunuzun yanına koyun ve çenenizi resimde de göreceğiniz üzere göğüslerinize yaklaştırın.Bacaklarınızı dik bir pozisyonda kaldırın ve bu esnada derin nefes alın bacaklarınızı indirirken nefes verin.
Bu hareketin vücudumuzdaki tüm organlar üzerinde onarıcı etkiye sahip olduğu söyleniyor ayrıca menopoz semptomları ve düzensiz regl şikayetlerine de fayda sağladığı, boyun düzleşmesi ve sırt ağrılarına iyi geldiği desöylenenler arasında.

3.HAREKET

Dizlerinizi yere koyarak vücudunuzu dik tutun ve ellerinizi her iki kalçanıza tutun.Sırtınızı esnetirken başınızı yavaş bir şekilde arkaya doğru eğik bir pozisyona getirin ve bu şekilde arkaya doğru omurganızı yatırırken derin nefes alın ve tekrar düz pozisyona gelince nefes verin.
Bu hareket sindirim sistemi, prostat sistemi ve rahmi de içine alarak cinsel organları gençleştiriyor.

4.HAREKET

Bacaklarınızı hafif açarak öne doğru uzatın ve ellerinizi iki yanınıza yere koyun, çenenizi yine göğsünüze doğru Eğin.
Gövdenizi yere parelel olacak şekilde bacaklarınızı ve ellerinizi düz tutarak gövdenizi kaldırın ve başınızı arkaya doğru olabildiğince eğin,kendinizi kasmayın.
Bu hareketi yaparken adeleniz biraz kasılacak tedirgin olmayın, derin bir nefes alın ve kendinizi ilk pozisyona geri bırakırken nefes verin.
Bu hareket Karın bölgesini, uylukları, kolları ve omuzları güçlendiriyor.Eğer sinüs tıkanıklığınız varsa bu hareketin burun deliklerinizi açtığını da fark edebilirsiniz.5.HAREKET

Bacaklarınızdan kalça bölgenize kadar yere düz bir şekilde olacak ve ellerinizin üzerine destek alıp belden üst bölgenizi resimdeki gibi pozisyona getireceksiniz,
Daha sonra ters V şekli aldırmaya çalıştığımız vücudumuz en çok bu harekette zorlanacaktır ama zamanla ilk dört hareketi yapınca bu son hareketimiz de bizim için kolaylaşacaktır.
Gelelim son hareketin faydalarına, bağışıklık sistemi başta olmakla birlikte derin soluk alıp vermeyi, enerji ve canlılığı uyarıyor.
Tibetin Genclik Pınarı ya da 5 Tibet Ayini olarak duyduğumuz ve vücudumuzdaki kritik enerji noktalarına frekans göndermeyi sağlayan Beş Güzel Hareket.

Programı uygularken dikkat edilmesi gerekenler

Her hareket ilk hafta üçer kez yapılmalı.
Her hafta bu sayı ikişer arttırılmalı. Yani ikinci hafta beş, üçüncü hafta yedi kez yapacaksınız hareketleri. Bu sayı 21’i geçmemeli. 21’i geçmesinin çakraları olumsuz etkilediği söyleniyor. 21’e ulaştıktan sonra her hafta 21 kez yapın. Hareketler sabah kahvaltıdan önce yapılırsa daha faydalı olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir