GenelKitaplar

GENÇ WERTHER’İN ACILARI

İki hafta içerisinde yazılmış bir başyapıt!

Yazar Goethe kendi yaşamından izler taşıyan eserini yalnızca iki haftada ve böylesine nitelikli şekilde yazmış olması, eserin tarihsel açıdan incelenmesi gerektiğini düşünmeme neden oldu.Gerek ince ve bir o kadar da etkileyici duygu ve düşünce tasvirleri gerekse doğa tasvirlerini ustalıkla kaleme dökmüş olması yazarımızın eserine ressam oluşunun izlerini geçirmiştir.

Akıcı duygusal ve tekrarlamak isterim ki etkileyici anlatımı döneme damgasını vurmuştur.Öyle ki eserin yazılmasından sonra Almanya’da intihar olayları artmış ve bu sebeple eser uzun bir süre yasaklanmıştır.Dahası o dönem Werther holiganları “Werther Gibi Giyinme” modası başlatmış.Ortalığı mavi ceket ve sarı pantolon giyen gençler sarmış.

Eserin konusuna gelecek olursak şu şekilde: Werther adındaki genç Lotte isimli nişanlı bir kadına aşık olur.Toplumsal kurallar Werther ile Lotte’nin birleşmesine izin vermez.Bu engeller ve imkansızlıklar ile sarmalanmış ıstırap ve acı dolu aşk Genç Werther’in sonunu getirecektir.

1774 yılında Johann Wolfgang Von Goethe tarafından yazılmış olan mektup\günlük türündeki eser Alman edebiyatı ve dünya edebiyatı severlerin listelerinin başına eklemesi gereken bir klasik.Keyifli Okumalar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir