GenelKitaplarTarih

Avrupa Tarihi Üzerine Yazılar

Kitapta Roma’yı kuşatan birkaç kumandanı, Hollywood’un Spartası ile tarihin Spartasının farkını, Vikinglerin Amerika keşfini, Haçlı ile ilgili birkaç detayı, Akdeniz hakimiyeti için gerçekleşen çarpışmaları öğrenebilirsiniz.
Son yüzyılda geçen 1-2 mevzuya da değinilmiş. Mesela paradan sıfırı önce kim attı sorusuna cevap niteliğinde bir bölüm eklenmiş.

|• Avrupa Tarihi Üzerine Yazılar •|

Önder Kaya’yı ilk kez okuyorum. Dili konusunda hiçbir sıkıntı yok, kısa ve net bilgiler barındırıyor. Her bölümde önce genel bi bilgi verip sonra detayına inmiş. Çok çok çok genel, kronolojik bir ilerlemesi pek olmayan, 23 bölümden oluşan kitapta İlkçağ’dan Hitler’e kadar uzayan bir zaman aralığı mevcut. Kapakta da bu bilgiye yer verilmiş. Avrupa Tarihi diye büyük yazılmış ama esas ismi Avrupa Tarihi Üzerine Yazılar. Bu kısaca kitaptan ne bekleyebileceğimizi açıklıyor.

Genel olarak güzel bilgiler ediniliyor. Osmanlı-Avrupa ilişkilerine elbette değinilmiş. Birkaç bölüm bunun üzerine farklı farklı konuları ele almış. Onlar kısa ders özeti gibi oldu bana.

En çok duyacağınız; Roma- Kutsal Roma Germen İmparatorluğu ve Almanlar. Avrupa’ya biraz bu devam niteliğindeki devletler eksenin bakılmış.

Avrupa Tarihini öğrenme gibi bi amaçla tavsiye etmem ama tarihi üzerine güzel okumalar yapabileceğiniz bir kitap, tavsiye ederim. Kitapla kalın ??

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir